Mezőgazdasági hírek

2022. június 9.

Jó hírek a tejtermelésből, lezárult a NAK monstre mezőgazdasági kiállítása. Jó hírek érkeznek a mezőgazdaságból, hiszen komoly növekedés történt a magyar tejtermelésben az elmúlt évtizedben, amit a kormány is kiemelten támogat. Közben véget ért a NAK monstre mezőgazdasági kiállítása Mezőfalván, amit minden résztvevő sikeresnek ítélt.


Kiemelt ajánlatok

Ismét a legújabb agrár hírekről szerezhetünk tudomást a továbbiakban.

Komolyan nőtt a tejtermelés Magyarországon

Hazánkban az elmúlt 10 év során 26 százalékkal nőtt a tejtermelés. Természetesen ehhez nagyon sok munkára, tudatos fejlesztésekre volt szükség, valamint a termelők és a feldolgozók együttműködésére, illetve a kiskereskedők segítségére is.

Ezt a pozitív képet némileg árnyalja, hogy ezzel az eredménnyel még mindig nem érte el az ágazat a 2003. évi szintet, amikor az éves tejtermelés 1977,3 millió liter volt, míg 2020. évben csak 1961,4 millió liter. 2003. évtől szinte folyamatosan csökkenő tendenciát mutatott a tejtermelés, mely 2010-re érte el a 1640,6 millió literes mélypontot. Erről a szintről sikerült az ágazatnak fokozatosan feljönni.

A tejtermelés növekedése mellett az export 2,1 szeresére nőtt, ami kiemelkedő eredmény. 2015. év óta történt fejlesztések értéke mindösszesen 25 milliárd forint volt. Az állam a tejfeldolgozásra is hangsúlyt fektetett, 7 milliárd forintot költött erre a célra.

A fejlesztések folyamatosak, 2020. után ismét lehetett pályázni a technológiai megújításokra, melyekre 300 szarvasmarha telep jelentette be 123 milliárd forintos fejlesztési igényét. Ezen felül még 14 tervre lehet pályázni közel 10 milliárd forintos értékben annak érdekében, hogy magasabb minőségű termékek előállításra legyen képes az ágazat nemcsak belföldi, de export viszonylatban is.

Rossz hír, hogy nagyon szélesedik az olló a tehéntej fogyasztói-, illetve a felvásárlási átlagára között, ugyanis az utóbbi a fogyasztói átlagár felét sem éri el. Eközben az árazás visszaesésekkel ugyan, de lassan, folyamatosan emelkedik. 2002. évben a termelőknek fizetett ár 72 Ft/liter, a fogyasztóknak kínált ár pedig 155 Ft/liter volt.

A mélypont a felvásárlási árnál 2009-ben volt, 61 Ft/literre zuhant, ugyanakkor a csökkenés a boltokban ilyen markánsan nem jelentkezett, 201 forintot kellett fizetni egy liter 2.8 százalékos zsírtartalmú pasztőrözött tejért. A tavalyi évben 114 forintot fizettek a felvásárlóknak literéért, a fogyasztói átlagár ehhez képest lényegesen magasabb, 270 Ft volt.

A tejfogyasztás az utóbbi 5 évben szinte folyamatos növekedést mutat, egyedül 2017. évben volt egy minimális visszaesés. 2020-ban a háztartások egy főre jutó évi tejfogyasztása 56.7 liter volt, ami 3,7 literrel haladta meg a 2015. évit.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Győrffy Balázs megemlítette, hogy a következő évekre várhatóan fokozódnak a gondok, a nyersanyagárak jelentős növekedése várható ebben a szektorban is. Az orosz-ukrán háború nyomán fellépő napraforgó hiány miatt pedig a vaj használatának ismételt előtérbe kerülése várható.

Sikerrel zárult a NAK agrárrendezvénye

Nemrég ismét megrendezésre került a NAK Szántőföldi Napok és AgrárgépShow Mezőfalván, ahol az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára beszédjében hangsúlyozta, hogy közel egymillió hektár szántó területet vontak be az Agrár-környezetgazdálkodási programba.

Kiemelte, hogy az ökológiai gazdálkodásra való áttérés került előtérbe a felhívásokban. Az államtitkár arról is tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy a gazdák ilyen nagyságú területen vállalták azt, hogy nemcsak megőrzik a földek állapotát, de csökkentik a környezeti terhelést is a genetikai sokféleség fenntartása és a klímaváltozás enyhítése érdekében.

Mindezek érdekében a magyar állam támogatással segíti hétezer darab olyan erő- és munkagép vásárlását, mely precíziós gazdálkodásra alkalmas, ezzel segítve a versenyképességet, a fenntarthatóságot.

Az államtitkár azt is elmondta, hogy a jelen helyzetben a gazdáknak több dolgot kell egyszerre figyelembe venniük, mert optimalizálni szükséges nemcsak az üzemanyagok, de a növényvédő szerek, valamint az energia felhasználását is, ugyanakkor alkalmazkodni kell a klímaváltozáshoz. Ellenkező esetben már a közeljövőben is csökkenhetnek a termelési eredmények.

Egyre inkább előtérbe kerül, hogy nagyon oda kell figyelni a vízvisszatartásra, a megfelelő talajélet kialakítására, majd annak fenntartására, a fajtahasználatra, erózióvédelemre, a víz és a levegő biztonságára.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége elnöke beszélt még a vízgazdálkodásról. Elmondta, hogy külön hangsúlyt kell fektetni a jövőben is arra, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat a lehető legjobban kihasználják. Nem szabad hagyni, hogy a felszíni vizek elfolyjanak, azokat mindenképp hasznosítani kell, mert ha ezek a törekvések nem valósulnak meg, akkor hatalmas veszteségek keletkezhetnek. Az agrárkibocsátás jelentős mértékű növelésének ez lehet a kulcsa. Amennyiben nem sikerül a felszíni vizek megtartása és visszaforgatása, akkor ez csapást jelenthet a mezőgazdasági szektor számára.

Az elnök álláspontja szerint a szakmai fejlesztéseknek, újításoknak csak akkor van értelme, ha azokat hasznosítják is, azaz a mindennapi gyakorlat részévé válik. Ennek érdekében az újítások megismerése szükséges. Lassan, de biztosan fokozatosan előtérbe kerül az élelmiszergazdálkodás, egyre nagyobb szerephez jut a közeljövőben, de a növekvő igények az újítások, illetve azok gyakorlatban való alkalmazása nélkül nem elégíthetők ki maradéktalanul. Egyre nagyobb szükség van a jó gépekre és a szakmai hozzáértésre.

A NAK rendezvényének sikerét jól jelzi, hogy a hazai mezőgazdasági gépeket forgalmazó vállalatok 80%-a részt vett rajta, illetve több száz, a szakma iránt érdeklődő diák is betekintést kaphatott a valódi munkába.

← Vissza a blog-ra