Az ipari mezőgazdaság hatásai

2024. július 15.

Vajon hogyan befolyásolja a környezetünket, az egészségünket, a mindennapjainkat a mai élelmiszerek előállítása? Manapság egyre többen figyelnek oda arra, hogy mit esznek, hogy az adott élelmiszer honnan származik, hol készül és milyen formában kerül az asztalra.

Kiemelt ajánlatok

Amennyiben nem fordítunk figyelmet erre, akkor valószínűleg olyan nagyüzemi mezőgazdaságból származó termesztett élelmiszert veszünk meg, amit rengeteg vegyszerrel állítanak elő. Pedig Magyarország képes lenne az önellátásra, itt nem lenne szükség ezen készítmények alkalmazására.

Az alábbiakban beavatunk mindenkit az ipari mezőgazdaság hatásaiba. Kitérünk arra, hogy miért éri meg kisebb cégektől, termelőktől vásárolni.

Gazdálkodók a világban

Ebben a modern világban minden nagyobb gazdálkodónak az a célja, hogy egyre kiterjedtebb területeken vethessenek és arathassanak. A gépek is erre vannak kifejlesztve, megalkotva, ezáltal egyre több és több különféle mezőgazdasági berendezés közül válogathatnak, amelyek nagyban megkönnyítik a munkájukat. Már csak az a kérdés, hogy mennyire jó megoldás ekkorában művelni területeket. Minél nagyobb a gazdaság, annál több rovarirtóra, gyomirtóra, gombaölő szerre van szükség, hogy csökkenthessék a termésveszteséget. Tény és való, hogy a jelenlegi helyzetben nem lehet teljesen elhagyni ezeket a szereket, az viszont biztos, hogy túl sokat járnak a permetezőgépek a földeken. Ezzel nem csak az élelmiszert, hanem magát a talajt is tönkretesszük.

A legtöbb gazdálkodó ráadásul már rutinszerűen kezeli a haszonnövényeket, nem is egy, hanem többféle növényvédő szerrel permetezik be azokat, így elkerülhetik az erős fertőzöttséget. Összehasonlításként: egy átlagos németországi almaültetvényen egyetlen szezonban 34 alkalommal kezelik a gyümölcsfákat különféle növényvédő szerekkel. Otthon a kertben, termelőnél ez azért jóval kevesebb, maximum 1-2 alkalommal van rá szükség. Tény és való, hogy nagyobb is a termésveszteség, azonban sokkal biztonságosabb élelmiszereket fogyaszthatunk általa.

A mezőgazdaságban használt vegyszerek a Föld szinte minden területén jelen vannak, károsítják a földeket, az embereket. Alapvetően nem lenne velük gond, ha megfelelő, előírt mennyiségben használnánk őket, de valljuk be, sok országban nem ez a tendencia. A legnagyobb gond, hogy már tönkretettük az élethez szükséges alapvető rendszereket, folyamatokat, a talaj termékenysége csökkent, a vizek állapota romlott, a levegő tisztaságáról nem is beszélve. A rovarok egyre kevesebben vannak, így nincs ki beporozza a növényeinket.

Mindez a permetezésnek és az ipari mezőgazdaságnak köszönhető, ahol sok esetben nincs meg a megfelelő ellenőrzés. Pedig, ha a kevesebb vegyszert alkalmaznánk, akkor valószínűleg a helyzet is javulna.

Biológiai sokféleség

A növényvédő szerek kijuttatásának hatalmas szerepe van a biológiai sokféleség csökkenésében. Az unióban minden negyedik faj veszélyben van a mezőgazdasági szennyvizek miatt, amiben bőven akad növényvédő szer, valamint nitrát- és foszfát tartalmú műtrágya egyaránt.

Az Európában vizsgált emlősállatok 27%-kal kevesebben vannak, évről-évre romlik a helyzetük. A növényvédő szerek használatán alapuló nagyüzemi mezőzgazdaságból vegyszerekkel terhelik a környezetet, amelyek nem csak az élelmiszerekre, hanem az egészségünkre is rossz hatással vannak.

Válasszuk a kisebb termelőket

Azzal, hogy közvetlenül a termelőktől vesszük meg az alapanyagokat, nem csak támogatjuk az ő növekedésüket, fennmaradásukat, fejlődésüket, de sokkal egészségesebb ételekhez is hozzá tudunk jutni. Amennyiben nem a nagyobb piacoknak kell eladniuk az árut, abban az esetben több pénz marad a zsebükben, képesek lesznek olyan gépeket megvásárolni, amelyek megkönnyítik a tevékenységüket. Lehet az egy újabb traktor, egy szántó eszköz, esetleg egy késes henger.

Európai szinten fontos feladat lenne a szintetikus szerek kivezetése a mezőgazdaságból. Előre kellene venni az idegméreg, a rákkeltő anyagok használatának kérdését, a mutagén hatású, valamint a szaporítószervek működését megzavaró vegyszereket. Ezek rengeteg üzletekben megvásárolható zöldségen és gyümölcsön jelen vannak, valamint kimutathatóak a lisztekben, az ezekből készült élelmiszerekben egyaránt. Ha nem is sikerül saját magunknak megtermelni ezeket az alapanyagokat, akkor a már említett kisebb termelőktől érdemes beszerezni őket, akik kisebb eséllyel használnak ilyen készítményeket.

← Vissza a blog-ra