A cirokban rejlő lehetőségek

2022. október 22.

Magyarországon a gabonafélék mellett talán a kukorica termesztésének van a legnagyobb jelentősége és múltja, hiszen ez az egyik olyan alapvető takarmánynövény, amiből nem tudunk olyan sokat termelni, hogy ne lehetne eladni akár hazai viszonyok között, vagy a világpiacon.


Kiemelt ajánlatok

A cirokról azonban tudni kell, hogy termesztése lényegesen stabilabb, mint a kukoricáé, és takarmányként is legalább annyira megállja a helyét, mint a kukorica. Korábban hazai viszonyok között az úgy nevezett seprűcirok termesztése volt túlsúlyban, de az arány egyre inkább eltolódik a fokozatosan tért hódító takarmánycirok felé. Nem cél azonban, hogy a cirok kiszorítsa a kukoricát, de azokon a területeken, ahol a kukorica termesztése az aszály miatt rizikós, érdemes áttérni a szemes cirok termesztésére. Ez számokban kifejezve azt jelenti, hogy hazánkban akár 100 hektárnyi terület is rendelkezésre áll erre a célra.

A cirok, mint opció

A gazdáknak érdemes átgondolni lehetőségeiket, és belevágni – először csak kisebb területen, próba jelleggel – ennek a magas, széles levelű pázsitkórónak a termesztésébe. Ez azért is fontos lenne, mert ma már senki nem teheti meg, hogy csak egy lábon álljon, keresni, kutatni kell az új utakat, megélhetési lehetőségeket, a stabilitást a mezőgazdaságban is. Ehhez első körben be kell gyűjteni a cirokra vonatkozó hasznos információkat, hogy átalakíthassák az eddigi vetésszerkezetüket.

A napokban egy szakmai rendezvényen adtak tanácsokat szakemberek arról, hogy milyen jó lehetőség a ciroktermesztés elkezdése, folytatása, bővítése. Az eseményen elhangzott, hogy már több, mint tíz évvel ezelőtt is folyt itthon ciroktermesztés, akkor kb. 5 ezer hektáron. 3-4 évvel ezelőtt már 23 hektáron vetettek cirkot, ami azóta is folyamatosan egyre inkább tért hódít. A szemes cirok mellett a silócirok is népszerű lett, ma már a két növény termesztése összesen 35-45 ezer hektáron folyik.

Azonban ahhoz, hogy ezzel megfelelő mennyiségben, folyamatosan, biztonságosan elláthassák az állatokat, a vetésterületet tovább kéne növelni, akár 200 hektáron is lehetne folytatni ezt a tevékenységet.

Az utóbbi években egyre nagyobb a szárazság Magyarországon, és egyre hosszabb ideig tart, ezért mindenképp szükséges a változó körülményekhez való alkalmazkodás, a vetésszerkezet áttervezése, átgondolása. Olyan növényeket kell bevonni, melyek megélnek ezen az éghajlaton, és állati takarmányként is használhatók.

Jelenleg Olaszország mellett Franciaország az, ahol nagyobb mennyiségben termesztik ezt a növényt, és mivel hazánk éghajlati adottságai hasonlók, ezért jó eséllyel indulhatunk mi is, ha egyre nagyobb területet vonunk be a ciroktermesztésbe. Ehhez azonban elengedhetetlen a szükséges szakmai tudás megszerzése és a megfelelő vetőmag beszerzése.

Piaci lehetőségek

Sarkalatos kérdés, hogy hosszú távon van-e piaca ennek a növénynek, eladható-e, van-e kereslet iránta. A cirok értékesíthetőségét befolyásolja annak mennyisége, valamint az, hogy hosszú távon is rendelkezésre álljon, azaz folyamatosan kapható, beszerezhető legyen. Ha teljesülnek ezek a feltételek, akkor lesz eladható a termény.

Egy tapasztalt szakember, aki már több, mint harminc éve foglalkozik a cirok vetőmagjának előállításával, úgy vélekedik erről a kérdésről, hogy kezdetben ugyan voltak problémák, bár mindenki jól ismerte ezt a hasznos, magas beltartalmi értékkel bíró növényfajtát. Az eladás azért ütközött nehézségbe, mert a gazdák nehezen változtatták meg az állatok takarmányozásának rendjét, illetve akkoriban még nem látták biztosítottnak az egyenletes ellátást. De aztán sikerült áttörni ezt a falat, és mára már egyre több helyen használják a növényt takarmányként, tehát érdemes a termesztésébe belefogni, mert megfelelő áron lehet értékesíteni. Az utóbbi időben már az állattartók is keresik ezt a tápanyagforrást, tehát a keresleti oldal is egyre inkább előtérbe kerül.

A cirok új felhasználási lehetőségei

Nemcsak takarmányként használható fel a cirok, hanem emberi fogyasztásra is alkalmas, ugyanis gluténmentes ciroklisztet is elő lehet állítani belőle. A puffasztott cirok is keresett és népszerű a táplálkozástudatos emberek körében, gyerekek is szívesen fogyasztják. Az ehhez szükséges malomipari feldolgozó háttér rendelkezésre áll. A sörkedvelők is örülhetnek, ugyanis már gluténmentes sört is lehet ebből a csodanövényből készíteni.

Megfelelő szakmai tudás nélkül azonban nem szabad belevágni a ciroktermesztésbe, mert a technológia ismerete alapvetően szükséges a jó termésátlag eléréséhez. Ha kedvezőek a feltételek, akkor 7-8 tonna ciroktermés hektáronként már elfogadható, de ezt fel lehet akár 10 tonnára is tornázni. A termesztése mindenképp gazdaságos, hiszen ha már 2 tonna betakarítható hektáronként, akkor a költségek megtérülnek. Az efölötti mennyiség pedig tiszta haszon.

Gyors betakarítás

A cirok különlegessége az állandó növekedés, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy addig fejlődik, amíg a betakarítására sor nem kerül, közben folyamatos megújulásra is képes, magjaiból elvonva a tápanyagot, sarjakat hoz – ennek pedig egyenes következménye, hogy minőségileg, és mennyiségileg is gyengébb lesz a termés. Mivel igen magas a fehérje tartalma, ezért tudja a kukoricát kiváltani. Beltartalmi értéke is hasonló a kukoricáéhoz, ezért jól keverhető a két takarmány.

Termeszthetősége is kiváló, mert ellenálló a kártevőkkel szemben. Külföldön is nagyon keresett növény, mert az állatok jól fejlődnek, ha ezzel is táplálják. Érdemes tehát ezzel foglalkozni, mert rentábilis a termesztése, és az éghajlati feltételek is optimálisak ehhez hazánkban.

← Vissza a blog-ra