Szárazság: itt az ideje, hogy a mezőgazdaság is alkalmazkodjon hozzá

2023. április 26.

A klímaváltozás egyre nagyobb hatással van a környezetünkre, a mezőgazdaságra, ezáltal az életünkre is. Alapjaiban határozza és változtatja meg a kertészeti termesztést, legyen szó házi kertről vagy éppen nagyobb gazdasági területről. A telek évek óta enyhébbek, a száraz nyarak pedig még nehezebbé teszik a termelést.


Kiemelt ajánlatok

Nem beszélve a szeszélyes csapadékmennyiség és időbeli eloszlásáról. Emellett nem említettük még meg a jelentős hőmérséklet ingadozásokat, amelyek szintén nagy hatással vannak az egyes fajokra.

Itt az ideje, hogy a mezőgazdaság is alkalmazkodjon a szárazsághoz és annak következményeihez.

Nincs gazdálkodás öntözés nélkül

Ma ott tartunk, hogy aki a nyári aszályos időszakban nem öntöz, az jobb, ha neki sem áll vetegetni. A mostani termesztési megoldásokat át kell alakítani, más módszereket keresni arra, hogy a munka ne legyen felesleges. A megváltozott körülményekhez a mezőgazdaságnak is alkalmazkodnia kell, olyan fajtákra van szükség, amelyek a száraz melegben is képesek jó termést hozni. Nyáron sokszor nem is a meleggel van a probléma, hanem magával az aszállyal, hiszen a légköri nedvesség hiányában a növények nem képesek megfelelően fejlődni. Éppen ezért nemesítenek folyamatosan olyan fajtákat, amelyek jobban tűrik a megváltozott klímát, viszont még ezzel sincs minden gond megoldva.

Ahogy egyre többször éri el hazánkat a sivatagi levegő, úgy egyre kevesebb paprika lesz, hiszen nincs hozzá génforrás. Szerencsére vannak már olyan fűszerpaprika-fajták, amiket fóliás termesztésre ajánlanak, ahol nagyobb az esélye annak, hogy egészségesebb lesz a termés.

Tolódnak az évszakok

Ahogy az évszakok lassan eltűnnek, összemosódnak, eltolódnak, úgy az ősz eléggé hosszú, a tél enyhe, aztán valamikor jön a tavasz, ami nem tart sokáig, a helyét a száraz nyár veszi át. Az is hatalmas gond, hogy időszakosan pár napra megemelkedik a hőmérséklet, ami után ismét fagyos éjszakák jönnek. Ha tehát a gyümölcsfák túl korán kezdenek el virágozni, akkor egy hideghullám miatt teljesen elfagyhatnak a virágok, így termésre sem számíthatunk.

Ennek hatására a korán fakadó fák szépen lassan kiszorulnak a termesztésből, a helyüket pedig átveszik a később virágzó fajták. Viszont még ez sem oldja meg a légköri aszály problémáját a termesztés során. A gyümölcsöknél ugyanúgy fel kell készülni, ha egymást követő években van nagy szárazság. A meleg nyarak hatalmas károkat okoznak, a nem fagyzugos területek pedig kezdenek felértékelődni, így a tengerszint feletti magasság miatt a melegebb helyek értékesebbé válnak a mezőgazdászok számára.

Enyhe tél, még több károsító tényező

A klímaváltozás negatív hatása, hogy a növény a megváltozott környezete miatt nem érzi magát jól, így az ellenálló képessége is csökkenni kezd. A korábban könnyedén termeszthető zöldségek és gyümölcsök esetében is szükség van a fokozott gondoskodásra, öntözésre, biostimulátorokra. Ezek jó eséllyel sikeresek lehetnek, így ezek a fajták továbbra is velünk maradhatnak, viszont az emelkedő költségek miatt drágábbak is lesznek.

A globalizáció miatt több a károsító tényező, amivel a növényvédőszer-fejlesztések nem képesek lépést tartani. Az amerikai lepkekabócát például simán behurcolták, ami aztán úgy elterjedt, hogy még a műanyag muskátlira is rámennek. A terjedésüket kizárólag természetes ellenségekkel lehetne megállítani, azonban ez egyelőre lehetetlennek tűnik. Egy ideig próbálták lokalizálni a helyzetet, azonban mára az egész országban elterjedtek. Külföldön vannak már jól működő növényvédelmi módszerek, azonban ezt hazánkban egyelőre nem engedélyezték, ráadásul igen drága lenne. A kártevő az enyhe teleket simán túléli, a nyári szárazságban pedig megindul, hogy pusztítson.

Növekvő népesség

A szárazság miatt egyre nagyobb gondot okoz a növekvő népesség ellátása is. Mivel egyre problémásabb megfelelő mennyiségben előállítani a gabonákat, zöldségeket és gyümölcsöket, így még sürgetőbb, hogy a mezőgazdaság alkalmazkodjon a megváltozott feltételekhez.

← Vissza a blog-ra