Zöldhulladék feldolgozása: ezekre a gépekre lesz szükség hozzá

2023. december 29.

A háztartásban, az udvaron, a kertben, a mezőgazdaságban keletkező hulladék helyben való felhasználása nemcsak fenntartható, hanem költséghatékony megoldásnak is számít.


Kiemelt ajánlatok

A természetközeli gazdaságban pár apróságot betartva, könnyen megvalósíthatjuk a tápanyagok körforgását saját kezűleg is. Gondoljunk csak bele a komposztba, az ágdarálásba, vagy éppen a mulcsozásra.

Már csak az a kérdés, hogy milyen gépekre van szükség ahhoz, hogy a feladat ne teher, hanem áldás legyen? Ebben az írásunkban eláruljuk, hogy mi a megoldás.

Komposztálásra fel!

Aki saját maga dolgozza fel a kertben keletkező növényi hulladékot, annak sokkal kisebb lesz a környezeti lábnyoma, ráadásul nem terheli a földet plusz üzemanyag használatával sem. A komposztálással ráadásul 15-30%-kal kevesebb szemetet termelünk, így a kuka később telik meg, nem beszélve arról, hogy időt és pénzt takaríthatunk meg.

A szerves anyagokat azonban azért is megéri összegyűjteni, mert a komposzt még mindig a legjobb tápanyagforrás a növények, a veteményes, a mezőgazdaság számára. Amellett, hogy életre kelti a talaj élővilágát, fokozza annak minőségét, a magas rosttartalomnak köszönhetően a vízmegtartó képessége sem utolsó.

A komposztálás folyamatát a talajlakók segítik, mint a gombák, a baktériumok, az egysejtűek, vagy éppen a százlábúak, és persze a giliszták. Fontos, hogy mindig félárnyékos, szélvédett helyre kerüljön, hiszen a túl nagy forróság vagy a hűvös idő gátolhatja a lakók aktivitását. A szél pedig túl sok vizet von el, így könnyen kiszáradhat.

Mi és hogyan kerülhet bele?

Itt jön a kérdés, hogy vajon milyen eszközök állnak rendelkezésünkre, hogy ezt megvalósítsuk. Az első ilyen gép az ágdaráló, amire manapság minden nagyobb kertben és gazdaságban szükség lehet. A közvetlen hajtású, 540 ford./percre képes eszköz például egy igen erős berendezés, ami még a nagyobb ágakkal is könnyedén elbír. Legyen szó gyümölcsfákról, fenyőkről, bokrokról, semmi sem okozhat számára problémát.

A megfelelő technikával elvégzett ágdarálást követően a zöldhulladék mehet a komposztba, de kerülhet egyenesen a talajra is. Legtöbb esetben takarásra használják, hiszen nem engedi kiszáradni a földet, a beszívott nedvességet pedig lassan adagolja ki magából.

A másik hasonló eszköz a tárcsás ágvágó, ami már tényleg csak a nagyobb gazdaságokban használatos eszköz. Traktorra helyezve szinte bárhol és bármivel megbirkózik. Utána azonban mindenképpen össze kell gyűjteni a levágott ágakat, amik aztán persze mehetnek a már említett ágdaráló gépbe.

Mire figyeljünk ágaprító választásakor?

A működést tekintve három típusa létezik, az egyik a maróhengeres, a másik a forgókéses. Vannak továbbá a kardános ágaprítók, de ezek már tényleg komoly szerkezetek, amire nem minden háztartásban lesz szükség. Mezőgazdasági célokra azonban ez lesz a legjobb megoldás.

Fontos azonban az eszköz teljesítménye, ez jelzi azt, hogy mekkora és milyen típusú ágakkal képes megbirkózni. Emellett lényeges kérdés lehet a vágási átmérő, de ez is attól függ, hogy mennyit és mire használnánk az aprítót. Minél nagyobb az átmérő, annál vastagabb ágakat képes felaprítani. Kevesebb előkészületet igényel, nem lesz szükség a zöldhulladék fűrészelésére és darabolása, hiszen a nagyobb ágak is nyugodtan mehetnek azonnal a gépbe.

Ne maradjon el a mulcsozás sem!

Az aprítógéppel kisméretűre vágott növényi hulladék kiváló választás mulcsnak a kertbe és a veteményesbe. A legjobb mulcs mindenképpen az apróra vágott gallyak, de a lenyírt fűnyesedék vagy éppen az ősszel hullott levelek is funkcionálhatnak talajtakaróként. A legjobb, ha van otthon egy kis komposzt, a mulcsréteg alá kerülhet belőle egy kis adag belőle, ami tápanyaggal látja el a földet, javítja a talaj szerkezetét.

Aki mulccsal takart földet művel, az sokkal kisebb eséllyel számolhat túlzott gyomosodással, ráadásul az öntözéssel is kisebb dolga lesz. A mulcs ugyanis meggátolja a nedvesség párolgását. A fagyérzékeny növények esetén például ősszel is nagy segítséget jelenthet, hiszen nem engedi, hogy megfagyjanak, megóvhatjuk őket az esetleges fagykároktól.

← Vissza a blog-ra