Vége egy korszaknak: új világ kezdődik a mezőgazdaságban

2024. február 27.

Manapság már senki sem mulaszthatja el a precíziós technológiák alkalmazását, sem a robotizációt, sem pedig az automatizációt. A digitalizáció integrálására szintén a zöldség- és gyümölcstermesztésben, de nagyon fontos, hogy a mezőgazdászok egy ágazati stratégiát alakítsanak ki, hiszen bőven rendelkezésre állnak azok a források, amikkel fejleszteni tudnak.


Kiemelt ajánlatok

Voltak kihívások az utóbbi években, hiszen ha nem aszály uralkodott, akkor rengeteg eső esett. Ezek az időszakok váltották egymást, voltak területek, ahol kétszer annyi csapadék hullott, míg az Alföldön alig esett. Emellett a feldolgozás tekintetében is rengeteg volt a kihívás, nem csoda tehát, hogy egyre többen állnak át az automatizált folyamatokra.

Az biztos, hogy az élelmiszer-előállítás kulcsfontosságú, hiszen enélkül nincs agrárium, nincsen mezőgazdaság sem. Az ágazatban azonban együtt kell dolgozniuk a termelőknek, a feldolgozóknak, a felvásárlóknak, valamint természetesen a kiskereskedelmi szektornak is.

A következő időszak célja

Az elkövetkezendő években a fő feladat, hogy egy olyan termelői együttműködést alakítsunk ki, amely alapjaiban határozza meg a piacot. Ez szolgálja a biztonságos jövőt, hiszen már most látszik, hogy sok helyen hiánnyal küzdenek. Azokon a területeken, ahol korábban jelentős mennyiségben termeltek élelmiszereket, olyan időjárási események történtek, amelyek megakadályozzák azt, hogy a továbbiakban is hasonló mértékben folytassák a tevékenységeiket. A gazdálkodók minden évben elgondolkodnak azon, hogy megéri-e a kockázat.

Már a cégvezetők is arról beszélnek, hogy új energiaforrásokat kell találni, fejleszteni a gépparkot, robotizálni azt, tulajdonképpen a mezőgazdaság digitalizálására van szükség. A valós idejű gyomfelismerés mellett a mai eszközök képesek lokális permetezésre, de elterjedtek az autonóm gépek, így a piac szépen lassan teljesen átalakul. A jövőben tehát hangsúlyt kap a tudás, az oktatás, a fejlődés, a tapasztalat. A szakemberek úgy gondolják, hogy a 5-10 éven belül szinte teljesen autonóm gépek is elérhetővé válnak, hiszen már most folyamatosan dolgoznak a fejlesztéseken.

A nehézségek kora

A probléma, hogy a következő időszak új kihívások elé állítják a gazdálkodókat. Az infláció, az üzemanyagárak alakulása, a reálkeresetek, valamint a műtrágyapiac egyaránt problémákat okozhatnak. A finanszírozási és a kamatkörnyezet helyzete sem túl rózsás.

Emellett a gépberuházások is jelentősen visszaestek. A 2023-as év adatai egyelőre nem jöttek még ki, de az biztos, hogy 2022-höz képest 40-45 milliárd forintnyi csökkenést tapasztalhattak azok a gyártók, akik mezőgazdasági gépekkel foglalkoznak. Bár az év eleje még tavaly is erősnek volt mondható, idővel szépen lassan mindenki visszafogta magát és egyre kevesebbet vásárolt.

Ez már nem az a világ

Szakértők szerint a termelés költséghatékonysága a mérettel arányosan nő. A termelők egy része 2040-re fel fogja adni a gazdálkodását, erre pedig rájön a zöldebb termelés megkövetelése, valamint a népesebb generációk kiöregedése a mezőgazdaságból.

Német elemzők például úgy látják, hogy a 2022-ben még 256 ezres üzemszám 2040-re 100 ezerre fog csökkenni. Ebben nagy szerepet játszik majd a fenntartható és zöld termelés, amiknek nagyon költséges beruházásokkal lehet majd csak eleget tenni. Mérni és bizonyítani kell majd mindent, amihez hatalmas tőkére lenne szükség. Ez pedig azt jelenti, hogy az agráriumba való belépés sokkal nehezebb lesz, dinasztiák alakulhatnak ki a régi termelői körből, míg más gazdálkodók felhagynak tevékenységükkel.

Természetesen semmit sem kell még temetni, de az biztos, hogy az elkövetkezendő években látványosan átalakul majd a mezőgazdaság, a termelés, a géppark. 2025-től a 60 év feletti termelők szépen lassan eltűnnek, majd 2030-tól tömegesen hagyják el ezt a pályát.

← Vissza a blog-ra