Talajmenti fagyok a tavasz első napjaiban, miközben tovább csökken a sertés felvásárlási ára is

2022. március 15.

Nagyon hideg napokat élünk meg március első napjaiban, de a helyzet szép lassan jobbra fordul a hónap vége felé haladva. Eközben nincs jó helyzetben a sertés ágazat sem, ahol drasztikusan beestek a felvásárlási árak.


Kiemelt ajánlatok

Mielőtt megismernénk a részleteket, íme egy összesítés, melyet az Agrárközgazdasági Intézet tett közzé a 2021-es magyarországi vágási adatok alapján.

Hány állatot vágtak le Magyarországon 2021-ben?

Mivel az Európai Unió tagállamainak havonta kötelezően össze kell állítaniuk egy listát a vágóhidakon levágott állatok számáról és súlyáról, ezért könnyen megismerhetjük, mi történt a Magyarországon ezen a területen a 2021-es év során.

Szarvasmarha

2021-ben 109300 szarvasmarhát vágtak le, ami 3,4%-os növekedés az előző évhez képest. A levágott állatállomány élősúlya 56300 tonna, a hasított tömeg 28900 tonna. Az élősúly 2,5%-kal, a hasított testtömeg pedig 3,1%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.

A levágott szarvasmarhák 62%-a tehén, 20%-a bika volt. Magyarország közel 70 ezer tonna export mellett több mint 11,5 ezer tonna élő szarvasmarhát importált 2021 első 11 hónapjában a KSH adatai szerint. Az export 22%-kal nőtt 2020 első felében, míg az import 3%-kal csökkent.

A hivatalos adatok szerint a szarvasmarhák összlétszáma 2021. december 1-jén 902100 egyed volt. Ez a szám 30800-cal csökkent 2020. decembere, és 29500 állattal 2021. júniusa óta. 2021. decemberének első napján a tejelő tehenek száma 420000 volt, ami 6,4 ezres növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Sertés

2021-ben 3,6 százalékkal nőtt a magyarországi vágóhidakon a sertésvágás. A levágott állatok össztömege (élősúly) 575 ezer tonna, a hasított testtömeg összesen 462 ezer tonna volt.

Az élősertés-vágás tekintetében a kocák levágása jelentősen, 17,4%-kal nőtt az előző évi 75600-ról 2021-re 88700-ra. Az élősertés exportja 8,8%-kal esett vissza 2021 első felében, míg az import 3,3%-kal csökkent az elmúlt évhez képest.

Az export-import arányáról tudni kell, hogy a behozatal a kivitel több mint kétszerese lett, élő sertés leginkább Németország, Horvátország és Szlovákia felől érkezett, a kivitel pedig Ausztriába, Hollandiába és Romániába.

Juh

A felmérések szerint a 2021-ben levágott juhok száma egy kicsivel több, mint 48 ezer volt, ami meglehetősen nagy emelkedést, 26 százalékost jelent a múlt évhez viszonyítva, az anyajuh levágott élő súlya pedig összesen 287 tonna volt az évben.

A meglévő juhállomány december 1-re 887 ezer volt, ami hat százalékos csökkenés az elmúlt évhez képest, az anyajuhok száma pedig 5 ezerrel kevesebb lett, mint ugyanez év júniusában.

Baromfi

A baromfiállomány nagy részét, majdnem 80 százalékát a csirke tette ki, amiből közel 186 milliót vágtak le, ez az érték 2,5 százalékkal magasabb 2020-hoz képest. A baromfik között a pulyka 2,8 százalék, a kacsa 14,5 százalék részesedést ért el. Pulykából több mint 7,5 százalékkal kevesebb kerül a vágóhidakra 2020-hoz viszonyítva.

Egy év alatt 60 százalékkal csökkent az élősertés ára

A legújabb adatok szerint egy év alatt az élősertés ára a korábbi árszint 60 százalékára esett vissza. Ez főként annak köszönhető, hogy 2021. novembere és decembere között a kínai lakosság nagy erőkkel készült a tavaszi fesztiváljaikra, ami miatt sokkal nagyobb mennyiségben vásároltak fel sertéshúst. Az akkori vásárlások miatt a mostani kereslet nagyjából a nullára zuhant vissza, így Kína jelenleg a lehető legkevesebb sertés-importárut engedi be az országába, és azt is elenyésző áron.

Ezért úgy tűnik, hogy újra veszélyben van a sertésipar, hiába az a sok pályázati lehetőség például Magyarországon is. Amennyiben még több ideig fogják nélkülözni a sertéshúst a kínaiak, az további árcsökkenéshez vezethet, ami a gazdák számára nagy kiesést jelenthet.

Kemény mínuszokkal érkezik a március

A 2022-es év tavasz hideg időjárással indul, és helyenként akár kisebb hózáporok is kialakulhatnak. Emellett erős északi, északkeleti széllökések borzolják a gazdálkodók kedélyeit, akiknek így sokkal nehezebben indul be a tavaszi szezon.

A hónap elejére jellemző felhős idő március 10-e után derültre változik, de a fagyok még velünk maradnak. Az éjszakai hőmérséklet jellemzően mínusz 3 és mínusz 10 fok között alakul, és egészen március idusáig kell arra várnunk, hogy megszűnjenek az éjszakai fagyok.

A nappalok a hónap elejétől fogva folyamatosan melegebbé válnak, míg március elején ritkán mozdult a hőmérő higanyszála 6-7 fok fölé, addig a hónap közepére már 15-16 fok is várható. A széllökések fokozatosan szűnnek meg, hogy a hónap második felében már ne kelljen velük számolni.

Az április szintén derült, majd közepesen felhős napokkal érkezik, ahol folytatódik az évszaknak megfelelő felmelegedés. Ahogy egyre inkább magunk mögött hagyjuk a telet, nagyban csökken az éjszakai fagyok esélye, és a hőmérséklet tartósan a plusz tartományban marad. A nappalok még ennél is jobbak lesznek, az akár 20 fokos időjárással minden lehetőséget megkapunk arra, hogy teljes gőzzel végezzük a tavaszi munkálatokat, és felkészüljünk a nyárra.

← Vissza a blog-ra