Növényvédelem tavasszal: teendők a mezőgazdaságban

2024. április 30.

A kora tavaszi munkák első feladatai közé nemcsak a száraz falevelek és növényi részek eltakarítása tartozik. Nem is elég, ha átmozgatjuk a földet, előkészítjük a vetésnek, hiszen ha korán tavaszodik, akkor bizony korábban érkeznek meg az első kártevők is.


Kiemelt ajánlatok

A növényvédelmet tehát nem lehet elég korán elkezdeni, mindegy, hogy nagyobb mezőgazdasági területről van szó, esetleg egy kisebb veteményesről.

Most tehát a tavaszi növényvédelem pár fontos kérdésre szeretnénk felhívni a figyelmet. Kiderül, hogy mire kell ügyelni annak érdekében, hogy maximalizálni lehessen a termésmennyiséget.

Mit kell tenni a fákkal?

Most már nem szabad tovább halogatni a gyümölcsfák törzsének és a vastag ágaknak a tisztogatását. A szőlőtőkék karjai sem maradhatnak el, amihez nem árt fakaparót és drótkefét használni. Az előbbivel leválaszthatjuk a kéregpikkelyeket, valamint a kéregfoszlányokat, az utóbbi pedig azért felel, hogy lekeféljük a fákra rakódott szennyeződéseket. Emellé nem árt egy fólia, amit a növény alá terítünk, hogy ezen gyűljön össze a törmelék, amit utána azonnal meg kell semmisíteni.

Lemosó permetezés

A télvégi lemosó permetezésre szinte minden esetben szükség van, főleg ha a gombabetegségek ellen is védekezni akarunk. A sok csapadék megnöveli annak esélyét, hogy ezek megjelenjenek és elszaporodjanak. Fontos tehát bordói lével vagy Vektafid R nevű szerrel permetezni. Ha pedig a rovarokat is távol akarjuk tartani, akkor mészkénlevet, illetve Agrol Plus-t érdemes bevetni.

Nagyobb mennyiségű gyümölcsfa esetében természetesen nem lehet mindezt kézzel megoldani, szükség lesz gépekre, permetezőre, amit akár a traktorokra is rá lehet csatlakoztatni. Arra viszont fokozottan ügyeljünk, hogy bőséges lével, lemosásszerűen permetezzünk, hogy a növényvédő szerből a fa minden, eldugott részére juthasson elegendő mennyiség.

Nagyobb területek permetezése

Természetesen nem csak a fáknak vagy a bokroknak, a veteményesnek van szüksége permetezésre. A mezőgazdasági területek esetében nem lesz elég egy kisebb vödör vegyszer, ennél többet kell tennünk. Ehhez remek megoldást kínálnak a tartálykocsik, amelyekből létezik 12 ezer literes változat is. Ennek teljesítménye 30 km/h, a megengedett össztömege pedig 18.500 kg. A vonószerkezete állítható vonórúdból és alsókapcsolásból áll, ezzel könnyedén hozzá lehet rögzíteni a traktorhoz.

Tartozik hozzá 2 vezetékes légfék ALB-vel, maga a tartály rozsdamentes acélból készült, kívülről sötétzöldre festett. Ennek már bőven elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy egy több hektáros területet növényvédelemmel lássuk el.

A talaj fertőtlenítése

Végül, de nem utolsó sorban, nem maradhat el a talajfertőtlenítés sem, hiszen a földben többféle kártevő, mint drótféreg, cserebogár és lótücsök is megbújhat. Ezek itt élnek, ha elszaporodnak, akkor hatalmas károkat okozhatnak, főleg egy nagyobb területen. Roppant falánk állatokról van szó, amelyek főleg tavasszal, minden zsenge növényi részt megkóstolnak, ezzel tönkretéve a termést.

A drótférgek ellen remek megoldást jelenhet a Force 1,5 G, ami házikerti felhasználásra lett kitalálva, de azért jól jöhet a nagyobb gazdaságokban is. A lótücsök ellen az Arvalin L-R lehet hatékony, de fontos, hogy a kiszórt szereket minden esetben sekélyen műveljük bele a talajba. Egy tüskés talajlazító nagy segítségünkre lehet, ha kézzel már nem megoldható ez a művelet.

A magvetésre és palántázásra használt földben pedig ott vannak a palántadőlést okozó gombák is. Ha ezekkel akarjuk felvenni a harcot, akkor a talajt pár órára tegyük sütőbe, ezzel fertőtleníthetjük. Ahogy a fent említett feladatoknál, itt is előfordulhat, hogy erre nincs lehetőség, főleg nagy gazdálkodók esetében, ilyenkor a talajba juttatott szerekkel kell dolgozni. Használhatunk többek között Dithane-t, vagy éppen Mycostop gombaölő szert egyaránt.

A fertőtlenítés helyett azonban nem árt csávázott vetőmagot használni, hiszen ezek ellenállnak a kártevőknek, illetve a legtöbb betegségnek is. Ezáltal jóval kevesebb vegyszerre lesz szükség a földeken.

← Vissza a blog-ra