Kockázatos hitelfelvétel, rendkívüli intézkedések és más hírek

2022. augusztus 25.

Az ősz közeledtével sem maradunk friss hírek nélkül a szektorból.

Kockázatos lehet a moratórium a gazdáknak

A kormány az agrárhitelek visszafizetésére halasztást adott, azonban a Bankszövetség azt ajánlja a fizetési nehézségekkel küzdő vállalkozásoknak, hogy inkább a bankjukkal közösen próbáljanak meg egyeztetni, és egy kölcsönösen előnyös megállapodást kötni a jövőre nézve.


Kiemelt ajánlatok

A kormány által elrendelt moratórium idén szeptembertől a jövő év végéig tart, és az agrár vállalkozások által felvett olyan hitelekre vonatkozik, melyet beruházások megvalósítása, illetve forgóeszközök beszerzése érdekében vettek fel.

Nem kötelező ennek igénybevétele, a gazdák döntésére bízta a kormány, hogy élnek-e ezzel a lehetőséggel.

A Bankszövetség a halasztási lehetőséggel kapcsolatban szkeptikus, ezért óvja a gazdákat ennek igénybe vételétől, inkább arra hívja fel a figyelmüket, hogy lehetőség szerint a bankkal próbáljanak meg egy olyan kétoldalú kompromisszumot kötni, mely a vállalkozást a későbbiekben nem hátráltatni fogja, hanem annak fejlődését segíti elő.

A Bankszövetség attól tart, hogy a kormányrendelet miatt a halasztással élőkre negatív hatással lesz későbbiekben a hitelfelvétel, és ez komoly rizikóval járhat a továbbiakban.

Az aszály, illetve egyéb tényezők miatt nagyon sok agrárvállalkozás került nehéz helyzetbe, ezért lépte meg ezt a kormány, azt gondolva, hogy ezzel mentőövet dob a mezőgazdasági vállalkozásoknak, ugyanakkor rájuk bízta a döntést, hogy élnek-e a felkínált lehetőséggel.

Úgy tűnik, hogy a bankok a gazdálkodók mellett állnak, partnerek a jó megoldás megtalálásában, hajlandók őket további hitelekkel segíteni.

Rendkívüli intézkedések

Az energia-veszélyhelyzettel összefüggésben a kormány az export tilalmát rendelte el az energiahordozók vonatkozásában, melybe beletartozik a tűzifa is.

Nagy István agrárminiszter ismertette a Magyar Közlönyben közzétett rendeletet, mely a háborúra és a brüsszeli szankciókra visszavezethető energiaválság miatt született.

A rendelet értelmében a kormány nem engedi az energiahordozók exportját. Az energiahordozók körébe sorolta a tűzifát is, mely álláspontja szerint stratégiai jelentőséggel bír. Ennek szellemében a tűzifa exportját mindenképp ellenőrzése alá vonja, azt megakadályozhatja, akár elővásárlási jogát is érvényesítheti.

Ezt olyan szabályozással kívánja elérni, hogy bejelentési kötelezettséget ír elő a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felé nemcsak a szervezeteknek, de a magánszemélyeknek is, ha a tűzifa értékesítését tervezik valamely külföldi ország irányába.

Ha a bejelentés megtörténik, és a NÉBIH úgy értékeli, hogy a hazai ellátás biztosítása érdekében itthon van szükség az exportálni kívánt fára, akkor a kormány életbe lépteti az elővásárlási jogát, és bizonyos állami erdőgazdaságokon keresztül felvásárolja az értékesíteni kívánt készletet, majd visszaforgatja a megvásárolt árut a hazai piacra.

A kormány hangsúlyozza, – emelte ki Nagy István, – hogy ezt nem kell tiltásként felfogni, ez a jogszabály kifejezetten a hazánkban élők energia-szükségletének minél jobb kielégítése érdekében született, mert ez a tűzifa majd szociális célokat, illetve állami és önkormányzati közfeladatokat fog szolgálni.

Az agrárminiszter azt is kiemelte, hogy a tűzifának jelentős funkciója van a hazai ellátásban, hogy biztosítani lehessen a szükséges energiát, illetve rámutatott, hogy a fa megújítható energiaforrás is.

Azt is elmondta, hogy éves szinten a kitermelt fa kevesebb, – kb. nettó 6.5 millió köbméter, – mint az erdők természetes növekménye, tehát sokáig biztosítható az ehhez az energiahordozóhoz való hozzáférés. A későbbiekben sem kell attól tartani, hogy az erdőkben kár esik.

Tekintettel arra, hogy hatósági ellenőrzés mellett még ebben az évben további 1,3 köbméter tűzifának való fa kivágására van lehetőség az állami erdőgazdaságok számára, ez nem veszélyezteti az erdőket.

Nagy István arról is tájékoztatást adott, hogy az Európai Unió vezetése bevallotta, hogy gázhiány lépett fel, ezért fennáll annak a lehetősége, hogy ennek az energiahordozónak a felhasználása korlátozásra kerül az EU országaiban. Ennek okát az orosz-ukrán háborúban és az Oroszország felé érvényesített retorziókra vezette vissza.

A kormány próbálja kompenzálni a hazai helyzetet, ennek érdekében nemcsak újabb gázt vásárol, de a hazai kitermelést is bővíti. A rendkívüli intézkedés bevezetése, azaz a tűzifa kiviteli tilalma is ezt a célt szolgálja.

Könnyebbé váltak a favágásra vonatkozó szabályok

A Magyar Államkincstár felhívta a figyelmet arra, hogy a „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot” fenntartásához szükséges feltételrendszer, valamint az állatok állategységre való átváltási arányának meghatározásáról szóló 50/2008. (IV. 24.) FVM rendelet 1. mellékletének 7. pontjában foglalt fa-és bokorcsoportok megőrzésére vonatkozó jogszabály rendelkezései változatlanul hatályban vannak.

A rendelkezés értelmében a jövőben sem szabad a Mezőgazdasági Parcellaazonosító Rendszerben (MePAR) dokumentált magányosan álló fákat kivágni, valamint kivágási tilalom van érvényben március elsejétől augusztus 31-éig, azaz a költési és fiókanevelési periódusban nemcsak a fákra, de a bokrokra, sövényekre is. Ez alól felmentés nem adható, ugyanis a tiltás EU-s szabályozás hatálya alá tartozik.

Ahhoz, hogy a gazdálkodók részesülhessenek kompenzációs támogatásban, az erdőterv előírásait kötelezően be kell tartani.

← Vissza a blog-ra