Gondban a méhészek, újféle védekezési lehetőségek

2022. május 16.

Az alábbiakban megismerhetjük, melyek az aktuális mezőgazdasági hírek a tavasz utolsó hónapjában, amikor szinte már nyári az időjárás.


Kiemelt ajánlatok

Véget ért a NÉBIH ellenőrzése

Az elmúlt hónapban a területileg illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti szervek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), mint hatóság irányításával országos ellenőrzést végeztek, melynek célja az volt, hogy a lakosság biztonságos, fogyasztható, megfelelő minőségben jusson élelmiszerhez még akkor is, ha a forgalom a húsvéti időszak alatt magasabb a szokásosnál. Ismeretlen eredetű élelmiszerhez ne kerülhessen forgalomba.

Nemcsak a piacokat, üzleteket, de a vendéglátóhelyeket is ellenőrzés alá vonták. Elsődleges szempont volt a húsok, húskészítmények ellenőrzése, továbbá az édesipari termékek előállítása, a tojáscsomagolás, a primőr zöldségek, gyümölcsök, valamint a fagyasztott és hűtött pékáruk készre sütése.

Országos szinten 2750 vizsgálatot végeztek, melynek során 35 alkalommal éltek figyelmeztetéssel, 197 esetben szabtak ki bírságot. A kiszabott összes szankció 13 millió forint volt. 12 esetben függesztették fel a működést.

Megállapították, hogy a higiéniai előírások be nem tartása okozta a legnagyobb gondot, valamint a nyomon követhetőséggel kapcsolatban voltak még hiányosságok. Tételekre lebontva 13.372 tételt ellenőriztek, melyek hazai és külföldi eredetűek voltak. A tételek 2 százalékát, azaz 272 tételt, összesen 4374 kg-nyi árut kellet a forgalomból kivonni

Közel 600 vendéglátóipari egység került górcső alá, 66 alkalommal volt higiéniai probléma a háttérben, 20 alkalommal a nyomon-követéssel volt gond.

A két évvel ezelőtti ellenőrzéshez képest idén sokkal nagyobb volt az ellenőrzöttség, ehhez képest azonban a forgalomból kivont élelmiszerek mennyisége abszolút értékben is jóval kevesebb volt. 53 százalékkal több ellenőrzést végeztek, mint 2020-ban, 66 százalékkal több volt a kivont áruk értéke.

Nem volt azonban gond az italoknál az alkoholtartalommal, a gyorstesztek nem mutattak eltérést. Az ellenőrök a primőr, szezonális termékeknél hiányosságokat tapasztaltak, főleg a jelölésekből adódóan tettek megállapítást, illetve minőségi kifogást. A nyomon követhetőséggel a zöldség-gyümölcs esetében elenyésző volt a hiba 4 esetben merült fel ez a probléma. Összesen 504 forgalmazót ellenőriztek.

A húsvéti ünnepek miatt a húsárura, édességekre fektettek nagy hangsúlyt, mely pozitív eredményt hozott, nagyon kis számban folytattak le eljárást ezzel kapcsolatban.

Komoly károkat okozott a hazai méhállományban a tél

Rosszul indul a 2022. év a méheknek. A tél nagyon megviselte a hazai méhcsaládokat, sajnos ötödük elpusztult, további 20 százalékuk legyengült. Mondhatjuk, hogy gyakorlatilag felére csökkent az állomány, így kb. 600-700 méhcsalád az, amelyik jó egészségnek örved, és nekiállhat a mézgyűjtésnek.

A szakemberek a szakmai hiányosságok mellett negatív környezeti hatásra gyanakodnak, konkrétan a permetezések miatti mérgezésre. A méhészek mindent megtesznek annak érdekében, hogy újra növeljék a családok számát még akkor is, ha ez nemcsak jelentős munkával, de plusz kiadással is jár.

Jelenleg a repce, a hárs és az akác virágzik, mindegyik kedvelt mézalapanyag. A 20 ezer méhész ezért folyamatosan dolgozik, kezelik a kaptárakat, pergetik a mézet.

Magyarországon az utóbbi 20 évben a méztermelés jelentős hullámzást mutat, 2017-ben volt a csúcs a maga 32 ezer tonnájával. Negatív csúcs volt 2001. évben, ekkor a 12 ezer tonnát sem értük el. A 2020-as év is hasonlóan alakult, 14 ezer tonna volt csak.

Az ágazatnak égetően szüksége van az állami támogatásra. Ebben az évben a támogatás családonként ezer forint, illetve létezik egy hárommilliárdos állami program is. Mindezek mellett a kormány 10 milliárd forintot különített el állatjóléti pályázat címén.

Az utóbbi években egyre inkább előtérbe került a mézek folyamatos ellenőrzése, ugyanis elszaporodtak az eredethamisítási esetek, gyakran találnak nem nektáreredetű cukrot is a mézben.

Új illatcsapdák segítenek a védekezésben

Az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói olyan illatcsapdákat fejlesztettek ki, melyek hatékonyak a boróka-tarkadíszbogár és a borókaszú (nagy tujaszú) elleni védekezésben. Elemezték a smaragd tuja illatának összetevőit, és kivonták azokat az összetevőket, melyek vonzzák ezeket a kártevőket. Az illatcsapdák segítségével a rajzás előre prognosztizálható.

Nem is gondolnánk, hogy a korábban még védett rovar micsoda károkat tud okozni a tujáknak, ciprusoknak. Először úgy tűnik, hogy a kár csak esztétikai, azonban a növény hamarosan elpusztul. Ezért a megtámadott részeket levágás után azonnal el kell égetni, hogy a bogár ne szaporodhasson tovább, és ne okozzon több kárt a növénynek.

← Vissza a blog-ra