Érkeznek az új támogatási lehetőségek

2022. március 16.

Az agrárszektorban folyamatosan érkeznek az új támogatási lehetőségek, melyeket érdemes figyelni, és amennyiben lehetőség nyílik rá, felhasználni. Most a legújabb pályázatokat szedtük össze ebben a bejegyzésben.


Kiemelt ajánlatok

Újabb pályázati lehetőség az állattartók számára: állattelepek fejlesztését támogatja a kormány

Többek között Nagy István tartott beszédet azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentették az állattartók fejlesztési pályázatáról szóló hírt, de rajta kívül Janusz Wojciechowski is felszólalt, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős biztosa.

Utóbbi kiemelte, hogy az elmúlt években létrehozott lehetőségek nagymértékben hozzájárultak ahhoz a sikerélményhez, mellyel a magyarországi ágazatoknak sikerült behozniuk a több évtizedes lemaradásaikat. Állítása szerint az állattartás napjainkban már abban a szakaszban van, amikor nem csupán hazai, de a nemzetközi piacon is kiváló eredményeket mutathat fel.

Nagy István kiemelte, hogy február 28-tól újra pályázhatnak a gazdák az állattelepek fejlesztésére, ami vissza nem térítendő támogatást jelent. A támogatás összege átlagosan 5 millió forinttól 100 millió forintig terjedhet, de egyes esetekben akár 2 milliárd forint is lehet. Nagy István hozzátette, hogy 2020-ban a kormány úgy vélte, hogy elegendő lesz a pályázatra 360 milliárd forintot elkülöníteni, azonban a nagy érdeklődés miatt sokkal többen igényelték, mint azt a kormány gondolta volna: összesen kb. 473 milliárd forint értékben érkeztek be a pályázatok.

Az agrárminiszter szerint a piacon váló érvényesülés és a fogyasztói igények állandóan változnak, amihez szükséges, hogy a vállalatok képesek legyenek a fejlődésre. Hozzátette továbbá, hogy az elmúlt évhez hasonlóan idén is ugyanazok a feltételek érvényesek a pályázatra.

Nagy István felhívta a figyelmet, hogy ezt a támogatást bátran igénybe vehetik a baromfi-, sertés-, juh-, szarvasmarhatartók, méhészek és számos egyéb haszonállatot tartó személyek is. A főszabály az, hogy az új állattartó hely létesítésére vagy a telep korszerűsítésére 50%-os támogatást lehet kérni.

Janusz Wojciechowski elmondása szerint nagyon fontos, hogy a gazdákat megfelelően támogassák, és ne csupán új állattelepek létrehozását bátorítsák, hanem a meglévők korszerűsítését is. A véleménye szerint megnyugtató érzés, hogy a gazdaság megbízható kezekben van és a minőségi élelmiszerellátást is biztonságban érezhetjük.

Az erdőgazdálkodási pályázatok is újból érvénybe lépnek

Jó hír a mezőgazdászok, erdőgazdálkodók, termőföld tulajdonosok számára, hogy ismét elérhető az Erdészeti genetikai erőforrások fejlesztése (VP4-15.2.1.2-17) és Az erdőgazdálkodási potenciálban okozott erdőkárok helyreállítása (VP5-8.4.1-16) nevű pályázat.

Többek között erdősítés támogatására, az erdőgazdálkodásban okozott károsodások megelőzésére, az erdő-környezetvédelmi kifizetésekre, agrár-erdészeti rendszerek létrehozására, erdészeti erőforrások kifejlesztésére és számos más részterületre lehet pályázni.

Mindkét pályázat eltérő elemeket tartalmaz, ezeket érdemes jobban is megismerni, különös tekintettel arra, hogy mi változott a korábbi támogatásokhoz képest.

Erdőgenetikai erőforrások fejlesztése (VP4-15.2.1.2-17): A támogatás célja a meglévő genetikai sokféleség védelme és fenntartása a hosszú távú adaptációs és evolúciós potenciál alapjaként, illetve új genetikai erőforrások erdei fafajok létrehozása a meglévő genetikai tartalékok védelmével és a magyar genetikai erőforrások megőrzésével.

A korábbiaktól eltérő módosítások értelmében most már a „hiányos jogosultsági feltételek” közé tartozik a szükséges kormányzati hozzájárulás is (a legtöbb államháztartási- vagy központi költségvetési szerv csak előzetes kormányzati hozzájárulással nyújthat be támogatási kérelmet).

Változtak a fizetési kérelmek benyújtásának feltételei is. Egy támogató nyilatkozathoz több kifizetési kérelem is benyújtható, kampányonként legfeljebb egy.

Erdőgazdálkodási potenciál miatti erdőkárok helyreállítása (VP5-8.4.1-16): A támogatás célja az erdőtüzek vagy más természeti katasztrófák (beleértve az éghajlatváltozással összefüggő) és katasztrófák által elpusztított erdők kezelési potenciáljának helyreállítása.

A „Kötelezettségek vállalása” rész kiegészíti az erdészeti szaporítóanyagokra vonatkozó tanúsítási követelményeket az alábbiakkal:

„A kérelmezőnek el kell végeznie az első kivitelt, majd az erdei szaporítóanyag eredetének bizonyítására az azt követő keverést és helyettesítést. A szaporítóanyag-tanúsítványnak egyértelműen és egyértelműen meg kell határoznia, hogy az erdő mely részén, milyen mértékben és célra használták fel a szaporítóanyagot, és meddig.”

A módosítás szerint a felhívás mellékletét a továbbiakban nem lehet pótolni, illetve nem vehető igénybe tisztázó kérdés, szóbeli egyeztetés sem.

Amennyiben pályázni szeretnénk a fenti támogatásokra, ajánlott részletesen újra átolvasni a közzétett anyagokat, hiszen általában véve szigorodtak a feltételek. Ha nem adjuk le időben a pályázatunkat, esetleg kihagyunk belőle megkövetelt részeket, akkor eleshetünk a kérelmezett összegektől.

← Vissza a blog-ra