A mezőgazdaság területén is megdrágult a beruházás és a termelés

2022. október 12.

Egyáltalán nem meglepő, hogy a 2022-es év eleji események nagy hatást gyakoroltak az termékek áraira. Már a világjárvány is merőben átalakította a gazdaságot, de az akkori drágulás közel sincs a mostani problémákhoz. A globális piacon igen nagy gondokat okozott a háború, hiszen mind Oroszország, mind Ukrajna jelentős exportőrnek számít a gabonafélék, a búza, a kukorica, illetve a napraforgó kapcsán.


Kiemelt ajánlatok

Emellé még hozzájön az energia árának meredek emelkedése, ez a kettő együtt pedig árrobbanáshoz vezetett. Ebben a cikkben részletesen kifejtjük, hogy miért történt ekkora áremelkedés és mit tehetünk annak érdekében, hogy a gazdasági helyzetünkön javítani tudjunk.

Miért és milyen mértékben történt drágulás?

Bár egész Európában nőttek az árak, hazánkban az uniós átlagnál jóval nagyobb mértékben történt mindez. Ráadásul nemcsak a termelési költségekre volt hatással, hanem bizony a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások árára is. Amellett, hogy az alapanyagok jóval többe kerülnek, a mezőgazdasági gépek esetében szintén beszélhetünk inflációról. Amellett, hogy nagyobb összeget kell kiadnia annak, aki gépet vásárolna, számolnia kell azzal is, hogy egyáltalán nem biztos az utánpótlás. Ez azt jelenti, hogy nagyobb a kereslet, mint a kínálat, ami további dráguláshoz vezethet.

Az orosz-ukrán háború nagymértékben megzavarta a 2022-es mezőgazdasági piacot. A tavalyi évig ugyanis Oroszország és Ukrajna a gabonafélék, a kukorica, a búza, az olajos magvak, illetve a műtrágya jelentős exportőre volt. A két országban ráadásul számos helyen készültek mezőgazdasági gépek, amelyekkel idén nem számolhattunk. Emellé hozzájön az energia drágulása, amely már tavaly érezhető volt, mára viszont teljes mértékben elszabadultak az árak. Mindez pedig alátámasztotta a legfontosabb mezőgazdasági termékek és anyagok költségeinek emelkedését, amit szinte minden statisztika kimutatott.

Hazánkban ráadásul az átlagnál nagyobb mértékben növekedtek az árak, csak Észtországban és Litvániában nagyobb a különbség a korábbi adatokhoz képest. Ez igen aggasztó, hiszen korábban még a középmezőnyben tartózkodtunk, mára viszont a harmadik helyre kerültünk a drágulást illetően.

A termelési költségek meredek növekedése

Szinte nincsen olyan területe a mezőgazdaságnak, ahol ne lenne érezhető a változás. Jelentős áremelkedés tapasztalható a műtrágyák és a talajjavító szerek estében, hiszen ezek ára 116%-kal nőtt meg a korábbihoz képest. Ehhez hozzájön az energia és a kenőanyagok árának növekedése, ahol 61%-ról beszélhetünk. Ami viszont nagyobb probléma, hogy a gabonafélék és az olajos magvak, illetve a gyümölcsök ára is hasonló mértékben emelkedett meg, a tojás előállítása pedig 45%-kal kerül többe, mint korábban. Pedig utóbbihoz még mezőgazdasági nagygépekre sem annyira van szükség, mint például a gabonák előállításához.

A Központi Statisztikai Hivatal információi szerint a mezőgazdasági termelők árai 40%-kal emelkedtek meg, míg a növényi termékek termelői ára 44%-kos növekedést mutat az előző végi szinthez képest. Emellé hozzájön, hogy az állatgyógyászati készítmények, illetve a növényvédő szerek sem lettek olcsóbbak.

Megszaladt beruházási költségek

2021 második negyedéve, illetve 2022 ugyanezen időszaka között minden európai tagállamban nőtt a beruházáshoz nem kapcsolódó ráfordítások, illetve a termelés ára. A kibocsátás átlagárának növekedési üteme kapcsán pedig hazánk a harmadik helyen szerepel. Litvánia és Észtország előz csak meg bennünket, de 43%-kal szorosan követjük az északabbra fekvő régiókat. Érdemes hozzátenni, hogy az uniós átlag 24%-volt, így közel kétszer akkora a drágulás hazánkban, mint Európában.

Milyen következményekkel kell számolni és min érdemes változtatni?

Az egyik legfontosabb, hogy csökkentsük az exportot és próbáljuk meg itthon megtermelni a szükséges alapanyagokat és gabonákat. Persze ezt mondani könnyebb, mint megtenni, de miután nagyban függünk az egyes országoktól, így más megoldás nem nagyon van. Hazánk rengeteg jó minőségű földterülettel rendelkezik, amely képes lenne kitermelni a lakosság számára szükséges mezőgazdasági termékeket.

Ehhez azonban hozzátartozik, hogy a klímaváltozás hatására az alföldi területeken egyre nehezebben tudjuk megtermelni a szükséges alapanyagokat. Fontos lenne tehát megoldani a víz kérdését, annak megtartását, hiszen a vízhiány egyre nagyobb gondokat okozhat majd. Olyan fajtákat érdemes ültetni a jövőben, amelyek jobban viselik a meleget és a szárazságot, ezek ugyanis fontos elemét jelentik majd a megélhetésünknek. Egy jól átgondolt és megfontolt stratégiával azonban jóval optimálisabban tudnánk gazdálkodást folytatni az Alföldön is.

Összességében elmondható, hogy az árak emelkedése folyamatos lesz és nem tudni, mikor áll be egy bizonyos szintre. Addig viszont valamit tennünk kell annak érdekében, hogy a jövőben kisebb hatással legyen a gazdaságra, ha valahol háború vagy járvány tör ki.

← Vissza a blog-ra