Tápanyagpótlás a mezőgazdaságban

2023. február 23.

Amikor szántóföldi növénytermesztésről beszélünk, akkor hozzá kell tenni, hogy nagy mennyiségű és jó minőségű terméshozam, kizárólag a megfelelő fajta hibriddel érhető el. Ehhez hozzá kell tenni a tápanyag utánpótlást is, hiszen enélkül manapság már nem valósítható meg a növények szükségleteinek kielégítése.


Kiemelt ajánlatok

Nemcsak a vízről beszélünk, hanem a fényről, valamint a szükséges tápanyagokról is.

Ebben a cikkben eláruljuk, hogyan zajlik ezek pótlása a mai mezőgazdaságban.

Mi történik a növényekkel, ha hiányban szenvednek?

Amikor egy növény, gabona, zöldség nem jut hozzá a megfelelő mennyiségű tápanyaghoz, vízhez, fényhez, akkor bizony számolni kell azzal, hogy a minősége sem felel majd meg az elvárásoknak. Erre persze befolyással van az éghajlat, valamint az időjárás, viszont nem foghatjuk mindezt csak ezekre. Azokon a szántóföldeken, amelyek nincsenek berendezkedve öntözésre, korlátozottak a lehetőségek.

Bár itt is lehet próbálkozni a tápanyag pótlásával, víz nélkül mondhatni esélytelen bármire jutni. Jól látszik a 2022-es nyári forróságban tapasztalt szárazságból, hiszen ekkor az Alföldön szinte semmit nem tudtak betakarítani.

A növények számára tehát elengedhetetlen a csapadék és a víz, ezt követően pedig a következő fontos dolog a tápanyagok megfelelő eloszlása. A gabonák, zöldségek, gyümölcsök eltérő mennyiségben igénylik a különféle tápelemeket. Nem mindegyik tudja az összeset ugyanolyan formában felvenni, így az sem mindegy, hogyan kapják meg a pótlást.

Egyes tápelemek nagyobb, mások kisebb mennyiségben vannak jelen a növényekben. Előbbiek esetében főként a nitrogénről, a kalciumról, a káliumról, vagy éppen a magnéziumról van szó. Ami az utóbbiakat illeti, ide tartozik a mangán, a bőr, valamint a cink.

A növények esetében ráadásul minden szervük részt vesz a táplálkozásban, így tehát nemcsak a gyökerekhez szükséges juttatni tápanyagot. A különféle fajták a levél sejtjein keresztül veszik fel a pótlást és juttatják be a szervezetükbe. Éppen ezért érdemes a levélre is permetezni belőle. Az oxigén, valamint a szén felvételétől eltekintve a növény tápanyagfelvételében kulcsszerepe van a gyökérzetnek. A lombon és a leveleken keresztül történő felvétel csak másodlagos, néhány esetben tartozik csak az elsődleges kategóriába.

A jelenkor technológiájával történő tápanyagpótlás

A mai modern technika színvonala már ott tart, hogy a szinte bármit bele tudunk juttatni a növények szervezetébe. Sajnos jelenleg úgy állunk, hogy a terméshozamok és a termésminőség eléréséhez szükséges tápanyag mennyiséget az egyes fajták már nem tudják felvenni a talajból, hiszen az eléggé szegényes. A föld tápanyag szolgáltató képessége már közel sem olyan mint régen, így műtrágyára van szükség.

A jobb minőségű talajokon egy bizonyos termésszint eléréséhez ugyanúgy szükség van pótlásra, mint a rosszabb földek esetében. Maximum kevesebbet igényelnek a növények, viszont műtrágyázás nélkül ma már nem működik szinte egyetlen gazdaság sem. Éppen ezért egy nagyobb területtel rendelkező cég számára elengedhetetlen a műtrágyaszóró gép, amely nagyban megkönnyíti az utánpótlási munkálatokat.

Itt főként az elsődleges makroelemekre érdemes gondolni, amiknek pótlása már rég szükségessé vált. Ennek az intenzív trágyázási folyamatnak köszönhetően pedig nem vagyunk már annyira kiszolgáltatva a talaj természetes tápanyagellátó képességének.

Ahogy a mezőgazdaság elkezdett kemizálást használni, a termelés során egyre kisebb mértékben kezdtünk el szerves trágyát alkalmazni. Az istállótrágya felhasználása szintén erős csökkenést mutat, amely megfosztotta a talajokat a jelentős mikroelem-utánpótlástól.

Mik a levéltrágyázás előnyei?

Az első és legfontosabb, hogy ezzel a módszerrel a talajból származó felszívódást gátló tényezők legtöbb része kiküszöbölhetővé válik. Kevésbé függ a talajviszonytól, hogy a növény hogyan tudja feldolgozni a pótlást. Ebben az esetben ráadásul a tápanyag könnyen és közvetlenül, szinte azonnal hatni tud. Egyszerűbben adagolható, így figyelemmel lehet követni a növény fejlődési ütemét, szükség esetén további pótlást alkalmazhatunk. A levéltrágyázás fő előnye továbbá, hogy a mikroelem szükséglet gyorsan kielégíthető, a hiánytüneteket könnyedén és gyorsan meg lehet szüntetni.

← Vissza a blog-ra