Mi várható idén ősszel a mezőgazdaságban?

2022. szeptember 30.

Szeptember beköszöntével megérkezett a hűvösebb időjárás, itt az aratás, a szőlő-, az alma-, a körte- és a szilvaszezon, de ne feledkezzünk meg a magokról és a takarmányról sem. Idén például várhatóan kevesebb alma kerül a boltok polcaira, de a napraforgó és a búza ára is nagymértékben emelkedik meg.


Kiemelt ajánlatok

Lássuk, hogy mi várható a következő pár hónapban a mezőgazdaságban!

Hiánycikké válhat az alma Magyarországon

Úgy tűnik, hogy idén az elmúlt 10 év leggyengébb alma termésével számolhatunk. Az előrejelzések alapján nagyjából 12 millió tonna a kontinens által termelt mennyiség az ideig szezonban. A legtöbb európai ország ugyanis augusztusban a becslését lefelé korrigálta, hiszen a hatalmas aszály az almát is érintette. A visszaesést csak részben okozta a csapadékhiány, hiszen a magas termelési költségek mellett a tárolást is meg kell fizetni. Ez azt eredményezte, hogy sokan inkább lemondtak arról, hogy betakarítsák a termést, hiszen munkaerőt sem igazán találtak hozzá.

Ahogy az egész kontinensen, úgy hazánkban sem jobb a helyzet, ugyanis nagyjából 300-350 ezer tonna mennyiség várható, ami az elmúlt 10 esztendő leggyengébb eredménye. Összevetve a tavalyi 520 ezer tonnával, látható, hogy milyen mértékben csökkent az arány. Európai viszonylatban viszont nem történt visszaesés, ami azért pozitívumnak tekinthető.

Mire számíthatunk a dió esetében?

Bár az aszály segített abban, hogy a dión ne jelenjenek meg túl korán a kórokozók, a túlzott meleg és az elmúlt időszak csapadék mennyisége beindította a fertőzések megjelenését. Minél több eső esik, annál több gyümölcs reped meg, így visszaveti a dió termésmennyiségét erre az évre. Permetezni ilyenkor még érdemes, egy próbát megér, hiszen segíthetünk a diónak abban, hogy kisebb mértékben rothadjon el.

Több permetszert is kapni, amikkel a szüret előtti hetekben megtisztítható a felületet. Az egyik a Bellis, a másik pedig a Switch 62,5 WG. Utóbbi a monília ellen is kiváló megoldás, de tárolókban a fertőző szürkepenész ellen is használható.

Figyelni kell továbbá az összeérő szemekre, ugyanis a rágcsálók és az ürülék az almamoly jelenlétére utal. Ennek a hernyója pedig a dió belsejében vészeli át a téli időszakot, hogy tavasszal ismét támadhassa az almát. Nem érdemes tehát rajta hagyni még a rossznak tűnő termést sem, hiszen így hozzásegítjük a kórokozókat a szaporodáshoz.

Látványosan emelkedik a tojás ára

Szinte hétről-hétre láthatóan emelkedik a tojás ára, ami főként a költségnövekedések ész az állatállomány csökkenése miatt alakul így. Minél drágábban adják a boltokban, annál kevesebbeknek éri meg tartani, hiszen a kereslet sem lesz akkora. Emellett nem véletlenül drága a tojás, hiszen az összes takarmány ára másfél-kétszer annyiba kerül, mint tavaly ilyenkor. Ezt egy kisebb háztartás már nem tudja kigazdálkodni, de sokszor még a nagyobb üzemek sem képesek tartani a lépést.

Az állattartóknál egyértelműen a takarmány ára a legjelentősebb kiadás, amely mondhatni csak viszi a pénzt. Nem segített ezen a háború és az aszály sem, hiszen jóval kisebb mennyiségben termett meg itthon a kukorica vagy éppen a napraforgó. Emellett pedig számolni kell az energia drágulásával is, hiszen az legtöbb telep áramot és gázt használ fel, amit ilyen költségek mellett nem tudnak már kitermelni maguknak. A drágulás hatalmas és nem látni a végét.

A tojás például hétről-hétre egyre drágább, lassan elérjük a 100 Forintos darabárat, ami eszméletlen, ha azt vesszük, hogy év elején még 40 Forint körül volt. Ezzel együtt pedig egyetlen tojásból készült élelmiszer sem kerül majd ugyanannyiba, mint korábban. Számolni kell a tészták, a sütemények, de még a különféle készételek árának növekedésére is.

Mivel néznek szembe a repcetermesztők?

Hatalmas kihívásokkal néznek szembe a repcetermesztők az idei őszi időszakban. Az éghajlatváltozással együtt jött az aszály, majd a rengeteg eső. Ennek hatására megszorultak a kalászos gabonák szemei, sokkal kisebbek lettek, amit a kombájn valószínűleg a szalmával együtt szórt ki a területre. Ez azt eredményezheti, hogy a megszokottól nagyobb mennyiségben került tarlóhántással a talajba, így nem következett be a kalászos gabonák árvakelése sem. Így a repcével együtt fognak kicsírázni, amivel együtt már meg is kezdik a károsításukat.

A csírázás folyamatos, így az őszi időszakban a repcében 2-3 alkalommal is védekezniük kell majd a gazdáknak. Az őszi káposztarepcét tehát nem árt permetezni, hogy a takarmánynak legyen esélye kifejlődni.

Az idei ősszel sem lesz könnyű dolga a gazdáknak, de a vásárlóknak sem. A növekvő energiaárak, illetve a nyári aszály miatt nemcsak a védekezésre szánt összeg emelkedett meg, hanem bizony a gyümölcsök, a zöldségek, a tojás, illetve a takarmány ára is. Ráadásul még nincs itt a vége!

← Vissza a blog-ra