Enyhe tél miatt támadó növénybetegségek

2023. május 26.

Egész télen melegrekordok dőltek, így ez már december körül aggodalomra adott okot mind a mezőgazdászok, mind a gyümölcsösben dolgozók számára. Az enyhe téli időjárás ugyanis káros a növényekre nézve, komoly fejtörést és anyagi károkat okozhat a gazdáknak. A kártevők nem pusztulnak el, így sokkal többször szükséges permetezni, sokkal többet kell költeni a megelőzésre.


Kiemelt ajánlatok

Ebben a cikkben az enyhe tél hatásai taglaljuk, hogy milyen hatással volt ez a növényzetre.

Kora tavaszias téli idő

Ahogy mentünk a télbe, úgy már érezhető volt, hogy szinte egész végig kora tavaszias volt az időjárás. Erre sem a gazdák, sem pedig a növényzet nem tudott megfelelően felkészülni. A probléma, hogy emiatt kisebb az ősszel elvetett termésmennyiség, ráadásul ez növényvédelmi szempontból is sok plusz kiadást jelent a gazdák számára. A szokatlan időjárás miatt túl korán indulnak meg az élettani folyamatok, emellett a kártevők is korábban és nagyobb mennyiségben vannak jelen a kertekben és a réteken.

Az enyhe időjárás tehát nehézségeket gördített a termelők elé, hiszen a nyugalmi állapotban lévő növények fejlődését jócskán megzavarta a hőmérséklet ingadozása. A nyugalmi időszakban lenne ideje a fajoknak erőt gyűjteni a következő termés előtt, amikor azonban meleg a tél, akkor idő előtt indul meg a fejlődés. Ez főként az áttelelő növényekre van káros hatással, mint az őszi búza, árpa, valamint az évelő dísznövények. Ezeknek életciklusuknál fogva egy bizonyos hosszúságú nyugalmi időt igényelnek, hogy a termésmennyiség ideális legyen. Amennyiben ebből az állapotból túl korán felébrednek, akkor bizony idő előtt jön a rügyfakadás, a nedvesség keringetése, így a tavaszi fagyok még nagyobb károkat tudnak okozni, ami ellen képtelenség védekezni.

Növénybetegségek és kártevők

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy egy átlagos növényvédelmi ciklus kialakulásához 10-15 napos folyamatos, nagyjából -10 fokos nappali hőmérsékletre lenne szükség. Talán nem mondunk újat azzal, ha eláruljuk, hogy ez sem a mostani, sem az elmúlt évek telein nem fordult elő. Ez lenne az az idő, ami kellőképpen meg tudná ritkítani az áttelelő rovarokat, gombákat, valamint atkákat. Ha ez nem következik be – márpedig nem történt meg – akkor robbanásszerű infekcióra, inváziókra lehet számítani, ami káros hatással van a növények fejlődésére. Ehhez jön hozzá, ha túl száraz és meleg az idő, akkor az áttelelő molytetvek és takácsatkák nagy mennyiségben élik túl a hidegebb heteket és hónapokat.

Ami pedig a hajtásos kultúrákat illeti, a talajban áttelelő fonálférgek szintén nagyobb egyedszámban támadnak és károsítanak. A hajtatott zöldségeknél, főleg azoknál, amelyek fólia alatt fejlődnek, gondot tud okozni a napfény hiánya. Ehhez jön hozzá a repcéken megjelenő phomajárvány, valamint az őszi búza és árpa esetében a rozsdabetegségek sokasága. A kihívás az árpa kapcsán még nagyobb, hiszen itt még a korai levéltetű-fertőzés és az ez által okozott vírusfertőzések is gondot okozhatnak.

A szántóföldön már jól látható, hogy idén bizony igen magas növényvédelmi árat kell fizetni, amit figyelembe kell venni az előzetes pénzügyi tervezésnél is. Mindenképpen fontos tehát rendszeresen ellenőrizni a növények állapotát, szükség esetén beavatkozni, hiszen a legtöbb esetben nem várhatjuk meg a nyári időszakot.

A búza és az árpa van a legnagyobb veszélyben

Térjünk ki egy kicsit részletesebben a búzára és az árpára. Egyes gombabetegségek kórokozói az elmúlt télen szinte teljesen sértetlenek maradtak. Ez már tavasszal gondot jelent mind a búza, mint az árpa esetében. A korai növényvédelmi kezelés már április elején sok helyen megtörtént, ahol pedig még nem történt meg, ott is hamarosan esedékes lesz, hiszen a kalászos gabonákban már most elterjedtek a gombabetegségek. Ezt csak tetőzi, hogy már ősszel igen erős fertőzés alakult ki, ami tömeges megbetegedéshez vezetett.

A másik gond a szeptóriás levélfoltosság, ami bár ritkán jelent nagy veszélyt, megjelenését idén sem lehet kizárni. A fertőzés első tüneteivel ugyanis már januárban találkoztak a gazdák, hiszen tömeges levélszáradást, fertőzött leveleket fedeztek fel a növényeken. A kórokozó számára ráadásul nagyon kedvező a jelenlegi időjárás, a 15-20 fok, ami esővel és nedvességgel kombinálva csak segíti a fertőzés terjedését.

← Vissza a blog-ra