Permetezés: mikor, mit és hogyan?

2023. május 26.

Ahogy megjön a tavasz, úgy elkezdődik a permetezés időszaka. Legyen szó bármilyen növényről, gyümölcsfáról, a kártevők és a gombák minden esetben problémát okozhatnak. A növényvédő szerek abban segítenek, hogy elkerüljük a nagyobb károkat, megakadályozzuk azt, hogy a kártevők miatt nagy legyen a terméskiesés. Ehhez azonban tudni kell azt, hogy mikor, mit és hogyan érdemes permetezni.


Kiemelt ajánlatok

Ebben a cikkben erre a kérdésre adjuk meg a választ.

Mire kell figyelni permetezés során?

Itt a jó idő, így elkezdődött a kertészeti és mezőgazdasági idény. Ilyenkor nagyon fontos szerepet kap a permetezés, hiszen az első és legfontosabb dolog a növényvédelem. Ez nagyban meghatározza, hogy mi és hogyan fejlődik az adott évben.

Fontos a szakszerű használat, hiszen ellenkező esetben nemcsak a növény kerülhet veszélybe, de még ránk is rossz hatással van. Nem véletlen tehát az sem, hogy az egyes szereket három kategóriába sorolják, veszélyességük szerint.

Az első két kategóriába eső változatokat kizárólag akkor lehet megvásárolni, ha felhasználási engedély birtokában vagyunk. A harmadik kategóriába esők szabad felhasználásúak, ezáltal bárki számára könnyen használhatóak.

A permetezés szabályai

Permetezés előtt mindenképpen olvassuk át a permetszeren található információkat, használati utasítást, valamint az adagolás módját. Mindig csak annyit keverjünk ki, amennyit éppen felhasználunk, nem jó őket tárolni, hiszen ez veszélyt jelenthet. Használat során ne felejtsünk el védőruhát és maszkot használni, főleg, ha kézi megoldást választunk. A gép permetezésnél más a helyzet, bár ott sem árt elővigyázatosnak lenni. A vegyszer ugyanis nemcsak a légutakon, hanem a bőrön keresztül is bejut a szervezetünkbe.

Ami az időpontot illeti, a legjobb a 10-25 fokos hőmérséklet, hiszen míg hidegben a szer nem annyira hatásos, a melegben kárt is tehet a növényekben. Ehhez tartozik hozzá, hogy szeles időben tilos permetezni, hiszen magát a szert is pazaroljuk, de sok esetben olyan helyekre is eljut, ahova nem kéne. Eső előtt szintén nincs értelme kiszórni a szert, hiszen a csapadék úgyis lemossa azt.

Ha például gyümölcsfákat permetezünk, akkor a veteményest mindenképpen takarjuk le. A fák esetében fentről lefelé haladjunk, figyeljünk arra, hogy a növényvédőből az egész fára elegendő mennyiség jusson.

Lemosó permetezés

A tavaszi lemosó permetezést még a rügyfakadás előtt meg kell csinálni, így könnyedén megszabadíthatjuk a növényt a kórokozóktól és a kártevőktől. Ez elősegíti a zökkenőmentes szezon kezdést, megelőzhetjük a levélfodrosodást. Az őszi lemosásánál pedig mindenképpen ügyeljünk a lombhullatásra, igyekezzünk ezt követően elvégezni a feladatot. Ez ugyanis szintén segít a kártevőket távol tartani.

Gyümölcsfák és a szőlő

A gyümölcsfák esetében kicsit bonyolult a helyzet, hiszen fajonként kell elvégezni, rügypattanás előtt, pattanáskor, azt követően, valamint sziromhullás után. Nagy kárt tud okozni a cserebogár, a takácsatka, a monília, a rozsda, a lisztharmat, a tűzelhalás, a varasodás, a gombák, a vírusok és a baktériumok is. Ezek nemcsak a levelet érintik, hanem a gyümölcsre is károsan hatnak. A legjobb folyamatosan figyelemmel követni a fa fejlődését, hogy még idejében cselekedni tudjunk.

A szőlőtőkéket viszont mindig rügyfakadás után ajánlott permetezni. Ez lehetővé teszi, hogy minden baktériumot, vírust és kártevőt távol tartsunk tőle.

Szabad-e virágzáskor permetezni?

Sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon mi a helyzet a virágzással. Ezzel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Míg régen úgy gondolták, hogy ilyenkor semmiképpen sem szabad permetezést végezni, addig manapság egyre több vegyszer van, amit pont virágzáskor a legjobb alkalmazni. Hozzá kell tenni, hogy semmi sem tiltja ezt az időszakot, azonban ha tehetjük, akkor várjuk meg a virágzás végét, esetleg időzítsük virágzás előttre a permetezést.

Ami az őszibarackot illeti, itt viszont különösen javasolt eljárás a virágzáskor történő vegyszerezés, hiszen a tafrinás betegség ellen nem lehet máshogy védekezni. Éppen ezért nem lehet általánosítani, hogy melyik hónap hányadik hetében érdemes permetezést végezni a gyümölcsösben.

← Vissza a blog-ra