Milyen változásokra kell számítani a mezőgazdaságban 2023-ban?

2023. január 13.

Ebben az évben nemcsak új támogatási rendszer lép életbe, hiszen a pályázatok mellett mindenképpen figyelmet kell szentelni a várható aszályra, a kártevőkre, nem utolsó sorban a gazdaságok átadásának előkészítésére. Az új KAP tervben szerencsére előtérbe kerülnek a fiatal gazdák, valamint a díszkertészeti ágazatban működő vállalkozások.


Kiemelt ajánlatok

Utóbbira korábban még soha nem volt példa.

Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mire lehet számítani idén a mezőgazdaságban, illetve milyen támogatások segítik majd az előrébb jutást.

Hatalmas változásokra készülhetnek a gazdák

A hazai gazdák teljesen új támogatási rendszerre és követelményekre számíthatnak idén. Az EU Tanács méltányosabb, valamint környezetbarátabb és teljesítményalapúbb agrárpolitikáról határozott korábban. Tavaly elfogadták az új közös agrárpolitikát, így a 2023-2027-es célok közé bekerül, hogy a mezőgazdasági ágazatnak nagyobb mértékben kell hozzájárulni az EU környezetvédelmi, valamint az éghajlat-politikai céljainak eléréséhez.

Emellett fontosnak tartják még, hogy a kisebb gazdaságoknak célzottabb támogatást nyújtsanak. Az új szakpolitika pedig 2023-tól már teljes mértékben alkalmazható.

A leendő pályázati felhívások konkrét részletei egyelőre nem ismerhetőek, azonban némi információ már van ezekkel kapcsolatban. Az egyik ilyen a mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása. A beavatkozás elősegíti az agrárium digitalizációjában rejlő lehetőségek teljesítését, valamint támogatja a helyspecifikus gazdasági formákat, a precíziós eszközöket, illetve a döntéstámogató szoftverek széleskörű alkalmazását.

Milyen újdonságokat tartalmaz az új támogatási rendszer?

Az idén induló új támogatási rendszerben több lehetőséget kapnak majd a fiatal és kezdő mezőgazdasági termelők. Így jövedelemkiegészítésre, beruházások támogatására, illetve magasabb támogatási intenzitásra számíthatnak azok a fiatalok, akik a mezőgazdaságban szeretnének előrébb jutni. Emellett érdekesség, hogy belevették a díszkertészeti ágazatban tevékenykedő kisvállalkozókat. Lesz tehát kifejezetten számukra kiírt pályázati lehetőség, amire korábban még sosem volt példa.

Mire kell felkészülniük az agrárvállalkozóknak?

Úgy tűnik, hogy a mezőgazdaságban az értékesítési árak emelkedésére egyelőre nem kell számítani, ez azonban nem azt jelenti, hogy az infláció ne lenne hatással majd erre az ágazatra is. Ezzel az agrárium jövedelemszintje ismét stabilizálódhat, visszatérhet az aszály előtti szintre. Ez viszont kizárólag akkor valósulhat meg, ha nem kell ismét megküzdeni a tavalyi évhez hasonló aszállyal.

Az állattenyésztés, főként a sertéshizlalás, igen nagy értékesítési nehézségeken ment át az elmúlt időszakban, a szántóföldeken pedig a hatalmas hőséggel küzdöttek a gazdák. Hosszú távon további problémát jelent a kiszámíthatatlan gazdasági környezet, hiszen ez jelentősen visszafogja a beruházási szándékot. Mindez jól látszik abból, hogy nagymértékben csökkent az elnyert támogatások igénybevétele. Ez hatalmas gondokat okoz az ágazatban, hiszen ezzel együtt csökken a magyar mezőgazdaság versenyképessége, amely amúgy is eléggé gyenge.

A gazdáknak idén is kalkulálniuk kell, hogy mit és hogyan tudnak kihozni ebből az évből. A mostani termelési ciklusra már jelentősen megemelkedtek a beszerzési árak, azonban az eladási árak nem valószínű, hogy sokkal feljebb kúsznának. Bár csökkenésre sem kell számítani, talán ez az egyetlen biztos pont jelenleg. Azt viszont fontos tudni, hogy a tavalyihoz hasonló aszályra egyáltalán nincs felkészülve az agrárium.

A hazai mezőgazdaság igazából jónak számít, azonban még mindig vannak ki nem használt adottságok. A vállalatoknak muszáj átgondolniuk a tevékenységüket, az erősségeiket, a piacukat, rálelni a gyengeségekre, hogy ezáltal új stratégiát alakíthassanak ki. Aki a mostani helyzetet sikeresen átvészeli, az ott lesz a következő évtized sikeres vállalatai között.

← Vissza a blog-ra