Ismét a John Deere a legnépszerűbb traktormárka a magyar gazdák között

2022. június 27.

Újabb érdekességek érkeztek a magyar agrárium területéről, ezeket a híreket ismerhetjük meg az alábbi összefoglalóból.


Kiemelt ajánlatok

Újra hallgatói innovációs versenyt rendezett a MATE

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Innovációs Központja ismét megrendezte a hallgatói innovációs programsorozatot, immáron másodszor. A megrendezés célja most is az volt, hogy támogassák a hallgatók újító ötleteit szakmailag és anyagilag egyaránt. A programsorozat keretében lehetőség nyílt a hallgatók ötleteinek megismerésére.

Ennek érdekében írták ki az Innováció 2.0 projektversenyt, és a legjobb hat hallgató lehetőséget kapott arra is, hogy a Validátor inkubációs programban is részt vehessen.

Az innováció, mint fogalom 1939. óta van jelen a gazdaságban, mely folyamatos megújulást jelent. Az egyetem azért helyez hangsúlyt erre a versenyre, hogy a fiatal generáció előtérbe kerülhessen a fejlesztésben, a jó ötletek megvalósulhassanak, legyenek új termékek, technológiák. Ősszel folytatódik majd a verseny.

A programsorozat keretében elhangzott az is hogy a MATE már több éve arra törekszik, hogy lehetőséget biztosítson hallgatóinak ahhoz, hogy ötleteiket kidolgozhassák, azok megvalósulhassanak, azonban itt nem lehet megállni. Az is nagyon fontos, hogy az ötletek megvalósuljanak, bevezetésre kerülhessenek. Ennek érdekében a Validátor elemmel bővül a projektverseny, ahol is a verseny alkalmával kiválasztottak a továbbiakban együtt dolgozhatnak majd az adott szakterület legjobb szakértőivel a projekt munkákon.

A verseny győztesei nemcsak oklevelet, ajándékcsomagot tudhattak magukénak, de 250 ezer forintos részvételi lehetőséget is a fent említett Validátor inkubációs programban is.

Ismét a John Deere volt a legkelendőbb traktormárka a gazdáknál

Idén májusban erőteljesebben folytatódik az előző évek hasonló időszakában már megszokott tendencia, jelentősen nőtt az eladás a hazánkban elsőként forgalomba helyezett traktorok darabszámát illetően. 2021 májusában 277 db traktort, idén pedig 425 db új traktort helyeztek forgalomba.

2021. évhez viszonyítva a növekedés 53,4 százalékos, ami a beruházási kedvet is jól mutatja. májusában a legkelendőbb márka a John Deere (72 db) volt, amit a Solis (66 db), New Holland (26 db), Fendt (22 db) és Claas (21 db) követett az első 5 helyen.

Az év első hónapjában a John Deere már 323 traktort értékesített a gazdáknak, amivel 16,81%-os piaci részesedéssel bír. Jóval lemaradva mögötte, második a Solis 192 darabbal (9,99%-os részesedés), harmadik a New Holland 145 darabbal (7,55%), negyedik a Fendt 126 darabbal (6,56%), az ötödik pedig a Case 104 darabbal (5,41%).

Nagy a visszaesés a magyar vágóhidakon

Az egyik mezőgazdasági kutatóintézet összesítéséből az derül ki, hogy hazánkban az első három hónapban kevesebb élőállat vágására került sor, mint az elmúlt év első negyedévében.

2022. évben januártól márciusig összesen 23 szarvasmarha vágása történt, ez 1,2 százalékos csökkenés a korábbi időszakhoz viszonyítva. Sertésnél 8,2 százalékos a csökkenés, 1,115 millió vágás volt. Baromfinál még erőteljesebb volt a csökkenés, csupán 46,3 millió darabot vágtak le, a visszaesés 18,5 százalékos.

Fontos adat a hasított, illetve a tisztított súly is, mert ez a veszteség nélküli, tiszta hús mennyiségét mutatja. A szarvasmarhából 6 ezer tonnányi, a disznóból 107 ezer tonnányi, míg baromfitól ez 109 tonnányi húst jelentett.

A baromfiféléken belül a csirke aránya volt a legmagasabb, 86 százalék. A liba vágásánál is igen jelentős a csökkenés, 41 százalék. A kacsavágásnál is volt egy 62 százalékos visszaesés, azonban ezeknek nem olyan nagy a jelentősége, mivel a libák aránya a baromfiféléken belül 3.4 százalék, illetve a kacsák aránya 8,1 százalék.

Érdekes azonban, hogy pulykából viszont több volt a vágás, ami 3.6 százalékos növekedést eredményezett, ez másfél millió darab volt. A juhoknál is nagy volt a visszaesés, 20 százalék. A vágások száma 9 ezer darab körül alakult, ami a 850 darab levágott anyajuh esetében 40 tonna élősúlynak felelt meg. Ezt az összesítést azért kellett elvégezni, mert az EU a tagországait kötelezi a havi összesítésre.

8 százalékkal drágább a búza, mint tavaly

Nemcsak az étkezési búzáért, de a kukoricáért, szójáért, repcéért, napraforgó magért is mélyebben kell az idén a zsebünkbe nyúlni. Az időjárás is közbe szólt a búzatermés alakulásában, mert a hőmérséklet nem alakult kedvezően. Az április elején beköszönő hideg után térségünkben a hőmérséklet nem emelkedett az átlag fölé, ezért a növények nem tudtak megfelelően fejlődni.

Az időjárási viszonyok miatt a kukorica vetése is később kezdődött, de a későbbiekben már biztatóbb volt a helyzet. A takarmánykukorica termelői ára átlagosan 121,7 ezer forint/tonna volt, 47 százalékkal magasabb a tavalyinál.

A szójabab árának változása még szembe ötlőbb, áprilisban 250,7 ezer forint/tonna volt az ára áfa és szállítási költség nélkül, ez 66 százalékkal több az előző időszakhoz viszonyítva.

← Vissza a blog-ra