50 millió tonna gabona teremhet Ukrajnában

2022. augusztus 1.

A gabona, mivel alapvető élelmiszerünk, stratégiai kérdés. Egy ország életében alapvető fontosságú, hogy mennyire tudja ellátni lakosait ezzel a nagyon fontos terménnyel. Miután hazánk gabonából nem önellátó, behozatalból tudja biztosítani azt, hogy elegendő mennyiségben álljon rendelkezésre.


Kiemelt ajánlatok

Az egyik nagy beszállító ország a szomszédos Ukrajna, ahol, mint tudjuk, sajnos háború dúl. Ez kihatással van az ottani termésre, a betakarításra, szállításra. Magyarországon is aggodalommal figyeljük, hogy hogyan alakul az alapvető élelmiszernek számító gabona termelése, ahol már eddig is komoly fennakadásokat okozott a háborús helyzet.

Ukrajna agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterének első helyettese azt a tájékoztatást adta, hogy jelenleg azzal számolnak, hogy az előző évi 85 milliós tonnát nem fogják tudni elérni, de valószínűsíthető, hogy legalább 50 millió tonna termést elérhetnek. Nehezítettek a körülményeik, ennek ellenére most úgy látják, hogy az idei termés felülmúlja az elvárásaikat, jobb lesz, mint az elmúlt öt éves átlag.

Az ötven tonna elérését nagymértékben befolyásolja az, hogy a kukorica termésük hogyan fog alakulni. Ez azonban csak októberben realizálódik.

Mivel még ez a termésmennyiség is bőven meghaladja az ország 20 millió tonna szükségletét, így is marad 30 millió tonna, amit mindenképp exportra szánnak.

A háborús körülmények jelentősen nehezítik Ukrajna helyzetét, azonban mindent igyekeznek megtenni annak érdekében, hogy minél több gabonát tudjanak termeszteni, majd ezt eljuttatni külföldre. Már a vetésnél is jelentős problémákba ütköztek, azonban jó szervezéssel, odafigyeléssel sikerült uralniuk a helyzetet.

A miniszterhelyettes további adatokat is szolgáltatott, elmondta, hogy minden nehézség ellenére március hónapban 350 ezer tonnát, majd a következő hónapban 1 millió tonna mezőgazdasági termék kivitelére került sor. Júniusban még ezt is túlszárnyalták, az exportjuk meghaladta a 2 millió tonnát.

Nehezíti a helyzetüket az is, hogy a Fekete-tengeri kikötőket nem használhatják, a szállítást más módon kell megoldaniuk.

Kihangsúlyozta, hogy a gabonán belül a búzatermésük élelmiszeripari minőségű, ami egyúttal azt is jelenti, hogy emberi fogyasztásra alkalmas, lisztet, kenyeret, péksüteményt lehet belőle készíteni. Az állattenyésztésre való búza azonban csak takarmányozásra való, emberi fogyasztásra alkalmatlan.

A jelenlegi politikai helyzetben, figyelemmel a háborús körülményekre nehéz az előrejelzés, azonban most úgy látszik, hogy az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) mindenképp azon van, hogy újra megnyílhassanak Ukrajna déli részén, Odesszában lévő kikötők, hogy a szállítás könnyebben megoldható legyen, ezzel is elősegítve azt, hogy ne alakulhasson ki globális éhínség.

Sajnos a Fekete tengeri kikötők a háború miatt kerültek lezárásra, ami azt is eredményezi, hogy a gabonákat nem tudják exportálni, kénytelenek a silókban tárolni azokat. Több millió tonnáról van szó. Ukrajna a múltban is nagy exportőr volt, a Közel-Keletre és Észak-Afrikába is szállított. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy mielőtt elkezdődött a háború, az azt megelőző 8 hónapban 51 millió tonna hagyta el Ukrajnát a kikötőkön keresztül.

Félő, hogy ha nem nyitják meg újra azokat, akkor a besilózott gabona tönkre fog menni, ugyanakkor más területeken az éhezés ütötte fel a fejét.

A WFP ügyvezető igazgatója próbálja elérni a kikötők megnyitását, hiszen csak így lehet élelemhez juttatni a korgó gyomrú embereket. A mostani számítások szerint a földön 276 millió ember éhezik. Feszítő az ellentét a tele gabonasiló és az éhező milliók között. 44 millió ember pedig már gyakorlatilag az éhhalállal néz már szembe. Számuk várhatóan további 3 millióval fog nőni, ha az ukrán-orosz háborúnak nem lesz vége hamarosan.

Az élelmiszerek ára az USÁ-ban, és Európában is már az egekben vannak. Már a jóval nagyobb vásárlóerővel rendelkező nyugati háztartások is megérzik a drágulást, a magyar háziasszonyokról nem is szólva.

A világ lenagyobb mezőgazdasági termelői, köztük az EU, az USA, Kanada és Ausztrália, a világ mezőgazdaságának császárai közös nyilatkozatot adtak ki 2022. júniusában, melyben deklarálták, hogy a háború ellenére is biztosítani tudják a világ élelmiszerbiztonságát, azt, hogy a világon mindenütt legyen.

Megígérték, hogy nem lesznek korlátozó intézkedések, az élelmiszer piacok „nyitottak, kiszámíthatók és átláthatók maradnak, és nem vezetnek be indokolatlan korlátozó kereskedelmi intézkedéseket” sem a mezőgazdasági-élelmiszeripari termékekre, sem pedig a mezőgazdasági termeléshez alapvetően fontos eszközökre.

De ez egy hónapja volt. Azóta a kieső ukrán gabonát más forrásból kell pótolni, és a veszteségek már így is óriásiak. A Világélelmezési Programban részt vevők igyekeznek pótolni a hiányt úgy, hogy ezen termékeket kiveszik az export-tilalom és export korlátozás alól.

Sajnos a jelenlegi helyzet javulása a közeljövőben sem várható, az éhínség a világ egy részén tovább mélyül.

← Vissza a blog-ra